منابع آزمون ورودی حوزه علمیه خواهران

منابع آزمون ورودی حوزه علمیه خواهران
مقالات

منابع آزمون ورودی حوزه علمیه خواهران

منابع آزمون ورودی حوزه علمیه خواهران

در این مقاله منابع آزمون ورودی حوزه علمیه خواهران را با هم بررسی می‌کنیم. حوزه علمیه محل تحصیل طلاب است برای پذیرش طلبه شرایط و مراحلی را معین کرده است. افراد با مقاطع تحصیلی مختلف می‌توانند وارد حوزه علمیه شوند. هم آقایان و هم بانوان برای طلبگی پذیرش می‌شوند، اما هر گروه مرکز تحصیلی مربوط به خود را دارند.

منابع آزمون ورودی حوزه علمیه برای آزمون حوزه‌های علمیه خواهران و برداران متفاوت است. مجری برگزاری آزمون ورودی حوزه‌های علمیه خواهران و برادران هم با هم متفاوت می‌باشد بدین صورت که آزمون ورودی حوزه‌های علمیه خواهران زیر نظر مرکز پذیرش حوزه‌های علمیه خواهران و آزمون ورودی حوزه‌های علمیه برادران زیر نظر سنجش و پذیرش حوزه‌های علمیه برادران برگزار می‌شود. با توجه به این موضوع فرآیند ثبت نام و برگزاری این دو آزمون یکی نیست.

داوطلبان واجد شرایط باید پس از ثبت نام در این آزمون با تهیه منابع اختصاصی مقطع مورد نظر برای شرکت در این آزمون آماده شوند. داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون ورودی حوزه علمیه خواهران باید در زمان تعیین شده با دانلود دفترچه ثبت نام حوزه علمیه خواهران و فایل ضمیمه منابع از مواد امتحانی حوزه علمیه امتحان کتبی و شفاهی ورود به حوزه علمیه خواهران مطلع شوند.

مواد امتحانی گروه‌های تحصیلی باهم تفاوت دارد و لیست منابع آزمون در دفترچه راهنمای پذیرش به صورت کامل ذکر شده است. نظام آموزشی/ تربیتی حوزه‌های علمیه خواهران متناسب با ویژگی‌های اختصاصی بانوان و نیازهای جامعه طراحی شده است. یکی از ویژگی‌های این نظام طراحی آن در قالب مقاطع تحصیلی کوتاه مدت و هدفمند است که اهداف کلان آن بدین شرح می‌باشد: تربیت خواهران دین شناس، صاحب نظر، متخلق به اخلاق اسلامی، توانمند در تبلیغ  و ترویج آموزه‌های دینی، تدریس، تحقیق، تالیف، مدیریت فرهنگی، پاسخ گو به نیازهای علمی/ معرفتی و اخلاقی بانوان و..

برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات تاثیر دروس حوزه در تربیت فرزند و فرزندآوری و رسالت جهانی و حوزه علمیه را مطالعه بفرمایید.

رشته‌ های تحصیلی و مراکز حوزه علمیه

 

منابع آزمون ورودی حوزه علمیه خواهران
منابع آزمون ورودی حوزه علمیه خواهران

 

طلبه‌هایی که به حوزه علمیه می‌روند می‌توانند بر اساس علاقه و استعداد در رشته‌های مختلفی تحصیل کنند. در هر سطح حوزه علمیه رشته‌های مختلفی تدرس می‌شود. طلبه‌‌ها از سال دوم به بعد می‌‌توانند رشته‌های تخصصی را در حوزه دنبال کنند. همچنین در سطح سه و چهار علاوه ‌بر تحصیل در حوزه باید پایان نامه مرتبط با موضوع رشته خود را ارائه کنند.

پس از گذراندن سطح یک طلاب باید برای سطح دو رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنند. در سطوح مختلف رشته‌های مختلف و بسیاری برای طلاب ارائه می شود وجود دارد. از جمله رشته‌های تحصیلی در سطوح مختلف برای طلاب که می‌توانند بعد از قبولی در آزمون انتخاب کنند: حقوق و قضای اسلامی، کلام اسلامی، فلسفه اسلامی، تفسیر و علوم قرآن، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق امامیه، علوم قرآن و حدیث، فقه و اصول، فلسفه و کلام، علوم و معارف حدیث، حقوق، اقتصاد، حقوق کیفری و جرم شناسی، تاریخ و سیره اهل بیت، تفسیر تربیتی و دیگر رشته‌ها.

برخی از رشته‌‌های حوزه علمیه تنها مختص به برادران است و دختران نمی‌توانند در این رشته‌‌ها تحصیل کنند. پس دختران قبل‌ از شروع تحصیل در حوزه‌ علمیه باید اطلاعات لازم درباره رشته‌‌ها داشته باشند. دختران نیز همانند پسران می‌‌توانند تا سطح 4 حوزه پیش بروند و مدرک معادل دکترا دریافت کنند.

آیا پذیرش حوزه آزمون دارد؟

مراکز مدیریت سنجش و پذیرش حوزه‌های علمیه معمولاً هر ساله برای مقاطع مختلف مدارس کشور در رشته های علوم دینی و فقهی محصل می‌پذیرد. ثبت نام و برگزاری آزمون ورودی حوزه‌های علمیه برادران و خواهران به صورت مجزا و دربازه‌های زمانی متفاوت است.

معمولا زمان برگزاری آزمون ورودی حوزه‌های علمیه از سوی مدیریت سنجش و پذیرش حوزه‌های علمیه خواهران و برادران تعیین می‌شود.

آیا با مدرک دانشگاهی هم می توان ثبت نام کرد؟

با هر مقطع تحصیلی امکان ثبت نام و پذیرش وجود دارد. قبولی در آزمون، مصاحبه و مشاوره حوزه علمیه جزء شرایط لازم برای تحصیل در حوزه علمیه هستند. سن، رشته و مقطع تحصیلی، سابقه اخراج از دانشگاه یا حوزه، انصراف از دانشگاه یا حوزه و دیگر مواردی که در دفترچه راهنمای پذیرش ذکر شده در پذیرش حوزه علمیه تأثیر دارد.

علاقه‌ مندان به تحصیل در حوزه علمیه می‌توانند رشته تحصیلی دلخواه خود را در حوزه انتخاب کرده و با فراهم کردن شرایط لازم شروع به تحصیل کنند. ثبت نام در آزمون حوزه علمیه از اولین اقداماتی برای پذیرش در حوزه است. در دفترچه راهنمای پذیرش شرایط و مراحل پذیرش، مواد امتحانی آزمون و شرایط مصاحبه، رشته‌های تحصیلی در مراکز مختلف و… به صورت مفصل توضیح داده شده است.

چه کسانی از آزمون ورودی معاف هستند؟

منابع آزمون ورودی حوزه علمیه خواهران
منابع آزمون ورودی حوزه علمیه خواهران

آزمون سطح ۲

۱. دارندگان مدرک دیپلم و بالاتر با معدل ۱۸ و بیشتر (در صورتی که آخرین مدرک تحصیلی آنها با معدل ۱۸ و بیشتر باشد)

دارندگان مدرک پیش دانشگاهی می‌توانند بر اساس معدل کل مدرک دیپلم خود از شرط معافیت استفاده کنند. اما مبنای معافیت داوطلبان مقاطع بالاتر مدرکی است که به جامعه الزهرا علیه السلام تحویل دادند.

۲. دانش آموزان سال دوازدهم دبیرستان و هنرستان که معدل کل سال یازدهم آنها ۱۸ و بالاتر باشد.

۳. داوطلبان در حال تحصیل در سال آخر مقطع کاردانی، کارشناسی یا کارشناسی ارشد که معدل آخرین نیمسال تحصیلی گذرانده آنها ۱۸ و بیشتر باشد.

آزمون سطح ۳

 • دارندگان مدرک سطح ۲ با معدل کل ۱۸ و بالاتر در صورت دارا بودن شرط ذیل:
 • فارغ التحصیلان جامعه الزهرا علیه السلام: بیش از ۴ سال از زمان فارغ التحصیلی آنها نگذشته باشد.
 • فارغ التحصیلان مدارس دارای مجوز از مرکز مدیریت خواهران: بیش از ۲ سال از زمان فارغ التحصیلی آنها نگذشته باشد.

آزمون تستی است یا تشریحی؟

گروه‌های تحصیلی مواد امتحانی متفاوتی دارند. آزمون به صورت کتبی و تستی است. تعداد سوالات و مواد امتحانی آزمون در دفترچه راهنمای پذیرش ذکر شده و متقاضیان با مراجعه به آن تعداد سوالات و مواد امتحانی آزمون را متوجه خواهند شد.

منابع آزمون حوزه علمیه در دفترچه راهنمای پذیرش ذکر شده اما موضوعات کلی سوالات آزمون و مصاحبه ممکن است درس‌هایی که در آخرین مقطع تحصیلی مطالعه شده، احکام و موارد دیگر باشد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه