مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران

مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران
مقالات

مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران

مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران در چه زمینه هایی فعالیت دارد

مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران در چه زمینه هایی فعالیت دارد؟ یکی از مسایلی که در قرآن و لسان اهل بیت علیهم السلام وجود دارد و حتی قبل از اسلام هم تاریخ آن را ثبت نموده، تبادل نظر و هم اندیشی در مسایل مختلف، اجرایی، علمی، فکری و… است. مشاوره و تبادل نظر، زمینه ساز بالندگی و رشد انسان است و معتقدیم که این مسئله از دیرباز در حوزه های علمیه بوده و معمولاً طلبه ها وقتی وارد حوزه می شدند، در کنار اساتید خود، از گفت وگوها و تبادل نظر با آنان استفاده می کردند. مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند.

این مرکز با استفاده از اساتید مجرب و کارشناسان حاکم بر مباحث مختلف، در زمینه‌هایی مانند شناسایی مشکلات، پیشگیری، حل مسائل، و توسعه مهارت‌ها، به خدمت رسانی می‌پردازد. هدف اصلی این مرکز، کمک به شناسایی و حل مشکلات همکاران حوزه علمیه خواهران است تا بتوانند با موفقیت در حوزه‌های آموزشی، تحقیقاتی و ترویج آموزش‌های اسلامی فعالیت کنند. تربیت طلاب عالم وماهر مهم ترین رسالت حوزه‌های علمیه است و قراردادن پژوهش در متن برنامه آموزشی، مطمئن‌ترین راه برای رسیدن به هدف است.

برنامه پژوهشی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در صدد است سطح توانمندی طلاب را به حدی برساند که بتوانند درهر شرایطی زندگی علمی خود را ادامه دهند و جریان علم آموزی را حتی پس از جداشدن از کلاس و مدرسه استمرار بخشند و از مهارت‌هایی که آموخته‌اند جهت کاربردهای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و مدیریتی بهره ببرند. نظام آموزشی – تربیتی حوزه های علمیه خواهران متناسب با ویژگی‌های اختصاصی بانوان و نیازهای جامعه طراحی شده است. تاکنون ۲۵ دوره فارغ التحصيل داشته و هم اکنون نيز در سه مقطع سطح ۲و ۳و ۴ با حضور۲۵۰ طلبه، ۴۱ استاد به فعاليت آموزشی مشغول می‌باشند. برای مطالعه بیشتر مقالات سازگاری رسالت جهانی و حوزه علمیه و فعالیت های پرورشی را مطالعه بفرمایید.

اهمیت وجود مرکز مشاوره در حوزه علمیه خواهران

 

مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران
مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران

 

مشورت یکی از نعمت‌های الهی است که در اختیار انسان قرار داده شده است. استفاده از رای و نظر دیگران در اسلام توصیه شده و موجب رشد و هدایت انسان است. امروزه تجربیات بشری نیز به این امر تاکید دارد و برهمین اساس مراکز و منابع علمی و تخصصی فراوانی برای راهنمایی و مشاوره به وجود آمده و آثار و نتایج خوبی را نیز برجای گذاشته است. نشاط، شادابی و عملكرد مطلوب فردی، خانوادگی، تحصيلی و شغلی انسان‌ها تحت تاثير سطح سلامت روح و روان آنهاست و این امر از طریق ارشاد و راهنمایی و مشاوره امکان پذیر است، از این رو راهنمایی و مشاوره در مراکز و محیط‌های آموزشی و تربیتی همواره مورد تایید و تاکید بوده است.

باتوجه به اهمیت و ضرورت راهنمایی و مشاوره، در ایران اسلامی نیز به این موضوع  توجه شده و مراکزی در این زمینه تاسیس شده‌ است. حوزه‌های علمیه به امر مشاوره توجه ویژه‌ای داشته و مراکزی به‌ عنوان مرکز مشاوره با استفاده از منابع علمی و اسلامی و متخصصان حوزوی و دانشگاهی فعالیت دارند. توجه به علوم دینی و اسلامی و بهره‌مندی از راهکارهای اسلامی و دینی  برای حل مشکلات روحی، روانی، رفتاری، اخلاقی و معنوی مراجعان از جمله ویژگی‌‌ها و امتیازات این مراکز است.

راه‌اندازی مراکز مشاوره در حوزه‌های علمیه با هدف ارایه خدمات راهنمایی، مشاوره و روان درمانی و به منظور  پیشگیری و درمان مسایل و مشکلات تحصیلی، خانوادگی، تربیتی و روحی و روانی طلاب، اساتید، همکاران و خانواده‌های آنان و با استفاده از متخصصان حوزه‌های مشاوره و روان‌درمانی مجرب است. حضور کارشناسان دینی و فارغ‌التحصیلان حوزوی در سایر مراکز مشاوره و رسانه‌ها و سایر نهادها و ارایه نظرات کارشناسی و علمی در این رابطه نیز مفید و موثر و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.

انگیزه و هدف تأسیس مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران چه بوده است؟

 

مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران
مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران

 

مرکز مشاوره از زیرمجموعه های معاوت تهذیب مرکز مدیریت حوزه است و دارای چند واحد می باشد؛ واحد اداری، پژوهشی، مددکاری و آموزشی. در واحد اداری، بخش هماهنگی اساتید مشاور و ارزیابی مشاورین فعالیت می کنند. مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران با هدف شناسایی مشکلات و پیشگیری از آنها، حل مسائل و توسعه مهارت‌ها در برخی از حوزه‌ها فعالیت می‌کند. این مرکز به منظور شناسایی و حل مشکلات همکاران حوزوی زن، با هدفی که آنان بتوانند با موفقیت در فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و ترویج آموزش اسلامی مشغول به کار شوند، فعالیت می‌کند. این مرکز از طریق ارائه خدمات مشاوره، آموزش مهارت ها و راهنمایی در حل مسائل، به همکاران خود کمک می‌کند.

روش هایی ارائه مشاوره مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران

در مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران مشاوره برای افراد، زوج ها و خانواده ها ارائه می شود. این مرکز به مسائل رایجی مانند افسردگی، اعتماد به نفس، مسائل معنوی، اضطراب، تغییرات زندگی و موارد دیگر می‌پردازد. آنها درمان بازی برای کودکان و درمان زوج ها برای زندگی قبل از ازدواج، زندگی زناشویی و زوج های تصمیم گیری را ارائه می‌دهند. تمام جلسات مشاوره برای اهداف تضمین کیفیت ضبط می شوند، اما مرکز می تواند برای کسانی که با این فرآیند احساس ناراحتی می‌کنند، مراجعه کنندگان را معرفی کند. ارائه مشاوره ممکن است به صورت تلفنی، حضوری یا مکاتبه ای باشد.

مشاوره مخصوص خود طلبه هاست یا خانواده های آنان هم می توانند استفاده کنند؟

اقوام درجه یک حوزویان شامل پدر، مادر، همسر، فرزندان، برادر، خواهر، داماد و عروس می توانند از خدمات این مرکز استفاده کنند.

از چه متخصصانی برای مشاوره استفاده می شود؟

مرکز مشاوره برای طلاب حوزه علمیه خواهران خدماتی ارائه می‌دهد که توسط کارشناسان روانشناسی حرفه‌ای نظارت می‌شوند. این کارشناسان روانشناسی حرفه‌ای مسئول راهنمایی و نظارت بر دانشجویان هستند و خدمات آنها شامل مشاوره روانشناختی، مشاوره حرفه‌ای و راهنمایی در مسائل روان‌شناختی و شغلی است. مرکز مشاوره همچنین با استفاده از ویدیوها و منابع آموزشی مختلف، به دانشجویان راهکارهایی برای مدیریت استرس، افزایش مهارت‌های حل مسئله و تقویت روابط بین فردی ارائه می‌دهد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه