اولین پیش همایش حوراء انسیه

IMG_20231226_173630_465
اخبار امور بین الملل دسته‌بندی نشده رویداد رویداد بین المللی

اولین پیش همایش حوراء انسیه

اولین پیش همایش حوراء انسیه با عنوان: رهیافت های نوین در بازنمایی نقش زن در سه ساحت، دختری، همسری، مادری در جهان معاصر

 

اولین پیش همایش حوراء انسیه با عنوان: رهیافت های نوین در بازنمایی نقش زن در سه ساحت، دختری، همسری، مادری در جهان معاصر

با همکاری مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان تهران و مدارس علمیه تخصصی،حوزه های علمیه رفیعه المصطفی(س) ،حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) ، قاسم بن الحسن(ع) ، امام حسن مجتبی(ع)، حضرت فاطمه(س) و حضرت ولیعصر(عج) برگزار گردید.

این مراسم ابتدا با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد،

ابتدا دبیر علمی همایش حوراء انسیه خانم دکتر میرهاشمی هدف از برگزاری این همایش را معرفی حضرت زهرا(س) به عنوان الگوی مادران، دختران و همسران عنوان کرد

؛سپس افزود ان شاالله طلاب با پژوهش و نگارش در زمینه ابعاد زندگی حضرت زهراو نوشتن مقالات به جامعه الگو بدهند و عنصر فعالی در جامعه باسند نه منفعل و پاسخ دهنده به شبهات کنند .

 سپس مدیر حوزه علمیه خواهران حاج آقای کبیریان به ایراد سخن پرداخت و با توضیح ابعاد مختلف زندگی حضرت زهرا در ساحت مادری، همسری و دختری ایشان را به عنوان بهترین نمونه و الگو برای معرفی به زنان جامعه اسلامی و بین المللی عنوان کردند.

همانگونه که امام زمان حجت بر همه بندگان اند میفرمایند: مادرم زهرا الگوی من است. وی با اشاره به آیات قرآن کریم، زن را از دیدگاه خداوند و اسلام دارای شان و جایگاه محترم و ویژه ای معرفی کرد و عنوان کرد زن در تمام ساحت های مادری همسری و دختری آرامش دهنده خانواده است، امیدوارم این همایش بتواند نقش و شان و جایگاه بانوان را به خوبی به جامعه معرفی کند .

 در ادامه استاد دانشگاه بین المللی خانم لیندا طبوش از کشور لبنان با تسلیت ایام فاطمیه و تبریک میلاد حضرت زهرا و حضرت مسیح ، در مورد شخصیت حضرت زهرا و سیده النساء عالم بودن ایشان صحبت کرد.

وی گفت:حضرت زهرا نمونه والای زن و جلوه الهی روی زمین است به خاطر امتیازات و ویژگی‌های اخلاقی و قرآنی آن حضرت و همچنین در تربیت و تعلیم وی. ایشان شخصیت حضرت زهرا(س) را در چهار بعد خلاصه کرد:

  ۱ . حضرت زهرا شخصیت کامل قرآنی و اسلامی است و بسیاری از مسائل اسلام از زبان ایشان نقل می‌شود

۲ . قواعد شریعت درباره تربیت و وظایف مادری از ایشان نقل شده است.

۳ . در تربیت و تهذیب و تعلیم همچون امر به معروف و نهی از منکر مسائل مختلف نماز و روزه مسائل تربیتی احیاگر یک انسان واقعی است . نمونه تربیت واقعی ایشان را می‌توان در تربیت دو فرزند وی امام حسن و امام حسین علیهم السلام دید. تربیت ایشان نمونه کامل قرآنی است .

۴. حضرت در احیای امور دینی نقش اصلی را در ابعاد مختلف تعبدی، در عبادت پروردگار. حسن خلق اخلاق اسلامی، ایثار، معرفت شرعی و همچنین در بعد نظری و عملی داشت.

از میهمانان دیگر این همایش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خانم دکتر الهیان بود که سخنران بعدی این پیش همایش بود، وی با اشاره به اینکه تلاش غرب یک سیاهنمایی در حوزه زن و دختران است ،

آخرین تلاش های دشمنان اسلام در اطاق فکر صهیونبستی القاء آپارتاید جنسیتی است، و در تلاشند نگاه اسلام و ایران را نگاه داعشی معرفی کنند. که نمود و ظهور آن در قالب زن زندگی آزادی بود که طراحی جدی علیه تفکر انقلاب اسلامی شد. که خوشبختانه با اتفاقاتی که پیش آمد

و با به راه افتادن طوفان الاقصی، نقاب از چهره مدعیان دروغین حمایت از حقوق بشر از جمله صهیونیست و آمریکا برداشته شد.

امروز گوش های شنوایی در اقصی نقاط جهان منتظر است تا شما الگوهای اسلامی را معرفی نمایید و با این گونه همایش ها شبکه سازی و برنامه سازی برای معرفی الگوهای اسلامی لازم است.

وی در پایان سخنانش اضافه کرد: بهتر است یکی از محورهای همایش تبیین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران به زن قرار داده شود.

سپس خانم سماعیل شرن؛ نویسنده، پژوهشگر و فعال حوزه زن شرن اسلامی از کشور ترکیه به صورت مجازی به ایراد سخنانی پرداخت: شناخت شخصیت حضرت زهرا( س) و آشنایی با سبک زندگی ایشان در فرزندداری، همسرداری و مدیریت خانه میتواند خیلی از مشکلات امروز ما را حل کند.

در دنیای امروز ظلمهای زیادی به زنان میشود و رنج های بسیاری به زنان وارد میشود، در این زمینه نیز شاهد هستیم که حضرت زهرا (س )مورد ظلم قرار گرفتند اما تسلیم نشدند.

وجود حضرت زهرا در این عالم وجود مبارک و مقدسی است و در روزگار ما راهگشاست.

احادیث فراوانی از پیامبر گرامی اسلام در بیان مقام شامخ حضرت زهرا( س) و شان و منزلت خانواده ایشان داریم که اینها مسیر سعادت دنیای اسلام را ترسیم مینماید.

امید است جهان اسلام به تاسی از شخصیت نورانی خاندان نبوت در این مسیر سعادت قرار گیرد.

 

در ادامه حاج آقای عادل معاون فرهنگی اجتماعی سازمان ا‌وقاف و امور خیریه و عضو هیئت امنای مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر به ایراد سخنان پرداخت.

ایشان با اشاره به سه محور موضوع همایش گفت: در این سه محور خیلی جای کار است، حدود ۱۳۵ آبه به طور مستقیم و غیر مستقیمدر مورد حضرت زهرا نازل شده است.

وی مقام زن را والا دانسته و به دنیا اوردن فرزند را برای زن بسیار والا و اولویت دانست، سپس به مقایسه و اولویت بندی بین فرزندان و والدین پرداخت که اول با مقایسه و ارجحیت داشتن مقام والدین نسبت به فرزندان پرداخته

و سپس بین مادر و پدر را مقایسه کردند که در اخر ارجحیت را به مادر دادند ومقام زن و مادر را ارزشمند دانست و افزود متاسفانه امروز هجوم زیادی است که این ساحت آسیب ببیند.

پنل علمی: مقاله خانم طاهره محققی از حوزه علمیه رفیعه المصطفی با عنوان بازنمایی عفت در قرآن کریم با روش فرکلاف به عنوان مقاله برتر شناخته شد؛

فرکلاف اندیشمندی است که ملاکهایی را برای تحلیل گفتمانهای مختلف بیان کرده است؛این مقاله با روش ایشان، عفاف در قرآن را بررسی کرده است. وی در ادامه به توضیح مختصری از مقاله اش پرداخت.

خانم دکتر خدایی از هیئت داوران همایش حوراو انسیه مقاله ایشان را ارزیابی کردند.

ایشان در این رابطه بیان کرد که ما مفتخریم که اسلام این ایده ائلوژی را دارد که به مقام زن احترام می گذارد، و این در هیچکدام از ایده ئولوژی ها دیده نمی شود.

وی در مورد نحوه پژوهش نکاتی را برای طلاب بیان کرد و افزودما نیازمند نظریه پرداز هستیم، طلاب محترم باید از بیان مطالب تکراری پرهیز کنند.

ما مفتخریم اعلام کنیم که در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر گروهی در بخش آموزش خانواده و فقه تشکیل داده ایم و تلاش می کنیم ارتباط بین احکام فقهی و علوم طبیعی و پزشکی و اثرات آن را استخراج کنیم.

سپس از برگزیدگان و حوزه های علمیه شرکت کننده در این پیش همایش تقدیر و تشکر به عمل آمد و به شرکت کنندگاه گواهی حضور اهداء شد. همچنین گروه تواشیح نورالساجدین در خلال برنامه ها به اجرای سرود و مولودی پرداختند.

قابل ذکر است بر اساس قرعه کشی به سه نفر از حضار کمک هزینه سفر مشهد مقدس تعلق گرفت و برای حمایت از فرزند آورری به مادران ۴ فرزند و سه فرزند جوایزی تعلق گرفت.

گفتنی است این پیش همایش در روز دوشنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۲ ساعت ۸:۳۰ الی ۱۱:۳۰ در شهرری، تالار شیخ صدوق حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)برگزار گردید.

 

 

 

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه