مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 انتشار اولین اثر برگزیده تالیف شده در پژوهشکده مطالعات تخصصی کوثر با همکاری موسسه آزمون یار پویا

 برگزاری دومین جلسه کارگروه بررسی و تصویب طرح نامه سطح چهار رشته تفسیر تطبیقی

 جلسه دفاع پایان نامه اعظم طلایی جم از طلاب سطح 3 با موضوع «نقش کنترل خشم دراصلاح روابط اجتماعی در قران باتکیه بر بیانات ایه الله جوادی املی »

 جلسه دفاع پایان نامه ریحانه جهانی از طلاب سطح 3 با موضوع «بررسی فقهی و قانونی و واگذاری مسئولیت به غیر مسلمان در حکومت اسلامی»

 برگزاری مصاحبه گرایش تاریخ اسلام و تفسیر و علوم قرآنی

 برگزاری کارگاه نگرش تا نگارش پایان نامه

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 در حمایت از سپاه پاسداران: تجمع بزرگ حوزویان در مدرسه فیضیه

 

خانه تازه هاي علمي و ادبي فضايل بيت المقدس...
شنبه 29 ارديبهشت 1386     فضايل بيت المقدس

فضايل بيت المقدس

تأليف ابی المعالم المشرف بن المرجی بن ابراهيم المقدسی از انديشمندانی که در قرن پنجم هجری در قدس می زيست.

3) باعث النفوس الی زياره القدس المحروس:

تأليف شيخ برهان الدين الفرازی (ابن الفرکاح ) متوفی سال 729 هجری.

4)مثير الغرام الی زياره القدس و الشام:

تأليف شهاب الدين أبی محمود أحمد بن محمد المقدسی متوفی سال 765 هجری.

5) إتحاف الأخصا بفضائل المسجد:

تأليف أبی عبد الله محمد شمس الدين سيوطی متوفی سال 880 هجری.

ايده احداث مدارس علوم دينی در عهد مملوکيان تبلور يافته وبه اوج خود رسيد و همه مملوکيان از سلاطين و امرا گرفته تا قاضيان و دولتمردان و متمولان که به قدس عشق می ورزيدند به ساخت و بازسازی مدارس دينی، ايوان ها و گوشه های (16) دالان های حرم شريف و دو ضلع شمالی و غربی آن همت گماشتند و ضمن تنظيم وظايف، تأسيساتی را وقف مسجد کردند تا درآمدهای حاصله از آن صرف مسجد گردد.

مملوکيان در ابراز اين عشق و علاقه اغراق می کردند بطوريکه تعدادی از بنيانگذاران و وقف کنندگان اين تأسيسات وصيت کردند پس از مرگ آنان را در جايی که ساخته ويا مرمت کرده اند به خاک بسپارند ولذا در بسياری از اين تأسيسات و ابنيه اتاقی مخصوص بارگاه و مزار صاحب وقف ديده می شود که برای جاودانه ساختن ياد خويش، نام ساختمان و يا مدرسه ای را به خود منتسب کرده است.

بدين ترتيب مسجد الاقصی به دانشگاه اسلامی معتبری تبديل گشت که گويای اقتدار مسلمانان در نو آوری و آبادانی و پايه ريزی تمدنی بی نظير بود. مسجد الاقصی در طول حکومت عثمانی ها تا به امروز رسالت علمی و دينی خود را ايفا کرد امّا نه در آن حدی که در دورانهای پيشين سود می جست.

و بدينگونه ايده و فکر تقديس حرم شريف در ميان مسلمانان شکل و تبلور يافت و تا به آنجا رسيد که برخی از حجاج شام زيارت مسجد الاقصی و قبه الصخره را مبدأ مناسک حج (عمره و تمتع) و عزيمت به حجاز(17) قرار دادند. اين تلقی تنها به حجاج بلاد شام محدود نمی شد بلکه حجاج ساير کشورهای اسلامی را شامل گشت.همين موضوع ايده سفر و زيستن در قدس (18) را بدنبال داشت، مهاجرت مسلمانان شمال افريقا به قدس که با اقامت و پاسداری از نماز در مسجد الاقصی انجام گرفت خود بهترين گواه اين مدعاست. اين افراد (مسلمانان ) همچنان در کنار ديگر برادران خود ـ نوادگان صحابيون بزرگواری که به هنگام فتوحات اسلامی وارد اين منطقه شده بودند ـ در قدس مقيم بوده و به فرمايشات رسول مکرم اسلام عمل کردند که فرموده اند: {لا تزال طائفه من امتی ظاهرين علی الحق، لعدوهم قاهرين، لا يضرهم من خالفهم حتی يأتيهم أمر الله عز و جل و هم کذلک، قالوا يا رسول الله، و أين هم ؟ قال ببيت المقدس و أکناف بيت المقدس } (19).

{طايفه ای از امت من دائماً به ياری حق شتابانند، دشمن خود را مقهور می سازند، مخالفانشان نمی توانند به آنان آسيب برسانند و منتظر امر الهی هستند، سؤال شد يا رسول الله اين طايفه کجايند؟ ايشان پاسخ فرمودند، در بيت المقدس و اطراف آن}

توصيفی کلی از حرم شريف

مقصود از حرم شريف، آن منطقه قرار گرفته بر روی تپه کوچک و يا سکوی مختلف الاضلاع واقع در ضلع جنوب شرقی بخش قديمی قدس می باشد. ابعاد اضلاع محدوده حرم شريف (20) بدين شرح است.( به نقشه نگاه کنيد )

ضلع جنوبی ( 281 م )

ضلع شمالی ( 310 م )

ضلع شرقی ( 462 م )

ضلع غربی ( 491 م )

اين منطقه از دو ناحيه جنوبی و شرقی به حصار شهر که تاريخچه آن به دوران اسلامی سلسله ايوبی ها، مملوکی ها و عثمانی باز می گردد، احاطه شده است. واما از دو ناحيه شمالی و غربی، مسجد به رواقهايی احاطه شده که در دوران ايوبی ها و مملوکيان ساخته شده بود. حريم مسجد دربرگيرنده صخره مبارکه ای است که پيامبر گرامی اسلام از فراز آن به سماوات عروج کردند وگنبدی بر بالای آن بنا شده است.

کل مساحت مسجد الاقصی که دربرگيرنده، گلدسته ها، رواق ها، مدارس علوم دينی،‌گنبد ها، سقاخانه ها، ايوان ها و محرابها بوده برای مسلمانان مبارک است و اين فرموده حق تعالی:

{سبحان الذی اسری بعبده ليلاً من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله لنريه من آياتنا انه هو السميع البصير }.

پاک و منزه خدايی که شبانگاه بنده ی خود را از مسجد الحرام به مسجد الاقصی منتقل ساخت، به همان مسجدی که پيرامونش را با علايم و آ يات خويش خجسته گردانيده ايم، براستی که او شنوا و بينا ست.

تمامی اين منطقه مسجد الاقصی مبارک نام و لقب گرفته است و اين تسميه از عهد پيامبر تا دوره مملوکيان معمول بود و از اين زمان حرم شريف لقب گرفت، و بدين ترتيب از عهد نبوی تا دوره مملوکيان بر کل اين منطقه نام مبارک مسجد الاقصی اطلاق داده شد. مملوکيان اداره مسجد الاقصی را از قدس تفکيک کرده و مدريت خاصی که به مدير حرم شريف موسوم گشت، برای اين منظور تعين کردند. بعدها مسجد ابراهيمی الخليل را به اين مديريت ملحق ساختند و از اين پس صاحب اين مقام به مدير حرمين شريف ملقب شد ـ به استناد آثار و نقش ونگارهای اسلامی مملوکيان که با هدف مستند سازی اغلب آثار برجسته معماری اسلامی انجام گرفته ـ (21)، و اين نامگذاری تا به امروز در ميان مسلمانان متداول مانده است و نام مسجد مبارک الاقصی را بکار برده اند تا گاهی بر مسجد سر پوشيده و گاهی ديگر بر بخش مبارک دلالت کرده باشند. حرم شريف به حرم قدس نيز معروف گشت.

لازم به ياد آوريست که در طول تاريخ اسلامی و تا به امروز هيچ گونه تغييری در مساحت حرم شريف روی نداده است. حرم شريف دارای چهارده دروازه بوده است که چهار دروازه پس از فتح قدس بدست صلاح الدين و به عنوان تدبيری امنيتی برای حمايت از اين جايگاه، مسدود شدند. اين چهار دروازه عبارتند از: باب الرحمه واقع در ضلع شرقی بوده و سه دروازه ديگر که بلحاظ باستانی به فردی، زوجی و سه تايی معروف بوده ودر ضلع جنوبی حرم شريف واقع می باشد.

امروز:  پنجشنبه 6 آذر 1399
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi