مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 

 دومین همایش بین المللی حورا انسیه

 کرسی علمی ترویجی

 جلسه هم اندیشی مسئولین پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران با حضور خانم دکتر متولیان معاون پژوهش مرکز و جمعی از مدیران کل پژوهشی مرکز مدیریت حوزه‌ های علمیه خواهران با اساتید و نخبگان پژوهشی و مسئولین مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 حضور مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در نمایشگاه دستاوردهای وقف

 طرح «تربیت محقق تفسیر» ویژه طلاب خواهر تهران برگزار شد

 تشییع پیکر مطهر ۲۵۰ شهیدگمنام در سراسر کشور

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 

خانه تازه هاي علمي و ادبي اعتراف دشمن به ضديت با مجالس عزاداري...
پنجشنبه 27 دي 1386     اعتراف دشمن به ضديت با مجالس عزاداري

استاد محمد شجاعي
دكتر «مايكل برانت» - يكي از معاونان سازمان «سيا»، در كتابي با عنوان «نقشه‌اي براي جدايي مكاتب الهي» پرده از طرح توطئه بزرگ استكبار جهاني عليه تشيع برداشت و نوشت: «در يك گردهمايي كه با حضور مقامات سازمان اطلاعات مركزي آمريكا (سيا) برگزار شد و در آن نماينده‌اي از سرويس اطلاعات انگليس به علت تجارب زياد اين كشور در جوامع اسلامي نيز حضور داشت، اين نتيجه حاصل شد كه شيعيان بيشتر از ديگر مذاهب اسلامي فعال و پويا هستند».
وي در همان كتاب آورده است: «در اين گردهمايي تصويب شد كه روي اين مذهب تحقيقات بيشتري صورت گيرد و بر اساس اين تحقيقات برنامه‌ريزي‌هايي داشته باشند. به همين منظور چهل ميليون دلار براي آن اختصاص داده شد».
وي درباره راه‌حل‌هاي متكي بر اين تحقيق، مي‌نگارد: «اين تحقيقات ما را به اين نتيجه رساند كه به طور مستقيم نمي‌توان با مذهب شيعه رو در رو شد و امكان پيروزي بر آن بسيار سخت است، بايد پشت پرده كار كنيم».
اين مقام ارشد سازمان سيا مي‌نويسد: «ما برنامه‌ريزي‌هاي گسترده‌اي را براي سياست‌هاي بلند مدت خود طرح كرديم. تبليغات گسترده عليه مراجع ديني به منظور زوال مقبوليت آنها در ميان مردم، حمايت از سخنرانان و مداحان سودجو و شهرت‌طلب و معرفي شيعه به عنوان يك مسلك خرافي و در نهايت زدن تير خلاص به اين مذهب از جمله برنامه‌هاي ما در اين عرصه است».
اين مقام ارشد سازمان سيا مي‌آورد: «يكي از مواردي كه بايد روي آن كار مي‌كرديم، موضوع فرهنگ عاشورا و شهادت‌طلبي بود كه هر ساله شيعيان با برگزاري مراسمي اين فرهنگ را زنده نگه مي‌دارند. ما تصميم گرفتيم با حمايت‌هاي مالي از برخي سخنرانان، مداحان و برگزار كنندگان اصلي اين‌گونه مراسم كه افرادي سودجو و شهرت‌طلب هستند، عقايد و بنيان‌هاي شيعه و فرهنگ شهادت‌طلبي را سست و متزلزل كنيم و مسائل انحرافي در آن به وجود آوريم».
ساموئل هانتينگتون – نظريه‌پرداز آمريكايي – در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوي لوپوان گفته است: «امروز تمدن اسلام مهم‌ترين بلوك ايدئولوژي است كه سر راه تمدن غرب قد علم كرده است و اين تمدن را مجبور كرده است از جاه‌طلبي‌هاي جهان شمول دست بردارد». (1)
انگيزه دو گروه اخير يعني حاكمان ظالم و به ظاهر مسلمان و نيز دشمنان كافر اسلام، مشخص و بيان شد. اما انگيزه دسته اول يعني محبان اهل بيت (ع) چيست؟
درباره اين گروه بايد گفت كه همه آنها داراي يك انگيزه واحد نيستند. در يك تقسيم‌بندي ساده و اوليه مي‌توان آنها را به دو دسته تقسيم كرد:
دسته اول، شيعيان و محبان ساده‌دل و جاهلي هستند كه از روي اخلاص، دلسوزي و نشناختنِ بُعد ديگري غير از جنبه عاطفي براي حماسه حسيني، دچار چنين لغزش‌هايي مي‌شوند. اين دسته اطلاع درستي از تاريخ اسلام و تاريخ حماسه حسيني ندارند و با هدف قيام سيدالشهدا (ع) و فلسفه عزاداري آشنا نيستند و به عزاداري به عنوان يك رسم و سنت رسيده از پدران خود نگاه مي‌كنند.
دسته دوم، كساني هستند كه از سادگي و بي‌خبري دسته اول سوء استفاده مي‌كنند. اينها كساني هستند كه اين مجالس براي آنها تبديل به محلي براي كسب درآمدهاي سرشار شده است.
استقبال و جهالت دسته اول و شيطنت‌هاي دسته دوم موجب شده است تا اين گروه در بيش‌تر گرياندن مردم و مشغول كردن آنها به جنبه‌هاي مظلوميت و غم‌انگيز واقعه عاشورا و ساير مناسبت‌هاي مربوط به اهل بيت (ع) سعي زيادي كنند.
بديهي است كه با اين كار جنبه اصلي قيام امام حسين (ع) و فلسفه عزاداري حقيقي بر مردم عزادار پوشيده مي‌ماند و مورد غفلت همگان قرار خواهد گرفت.
اين دسته به خوبي مي‌دانند كه هرچه بيشتر بتوانند از مردم اشك و ناله بگيرند، محبوبيت و پول بيش‌ترين نصيب آنان خواهد شد و بنابراين تضمين بيشتري براي كسب شهرت و پول در آينده به دست خواهند آورد.
بعضي از آنها حتي از شهوت پول نيز مي‌گذرند و انگيزه آنان ارضاي شهرت‌طلبي و شهوت محبوبيت است. چه بسا براي اين كه نام آنها بر سر زبان‌ها بيفتد، پول‌هايي نيز خرج كنند.
در بعضي از شهرها برخي از مداحان يا بهتر بگويم كاسبان حرفه‌اي براي يك مجلس بيش از يك ميليون تومان دريافت مي‌كنند.
برخي از مداحان هم كه اشعار موهن و كفرآميز زيادي را خوانده‌اند و سنت‌هاي خطرناكي را در عزاداري‌ها به وجود آورده‌اند، با صرف پول‌هاي زيادي، نوارهاي كاست، ويدئويي و لوح‌هاي فشرده (سي‌دي) مجالس خود را به رايگان و در سطح وسيعي در كشور توزيع مي‌كنند.
به راستي كه وجود چنين افرادي، يك مصيبت بزرگ براي مجالس سوگواري حقيقي و يك عامل بزرگ در مظلوم‌تر شدن امام حسين (ع) و مجالس اوست.
اين مصيبت وقتي بزرگ‌تر و بيشتر مي‌شود كه چنين افرادي براي كسب پول بيشتر يا شهرت بيشتر به رقابت با يكديگر مي‌پردازند و هر كدام در ساختن و بافتن مطالب نادرست و تحريف حماسه حسيني بر هم سبقت مي‌گيرند. اي كاش مصيبت در همين حد متوقف مي‌ماند. مصيبت بالاتر اينكه هر يك براي بيرون كردن حريف از ميدان به جوسازي عليه ديگري مي‌پردازند و با عقيده مردم ساده‌دل و پاكدل به راحتي بازي مي‌كنند.
از همه بدتر اين كه اين گروه خود را متولي و قيّم دين مردم نيز مي‌دانند و به راحتي به خود اجازه مي‌دهند در عين ناداني، در امور تخصصي دين كه به علما و دانشمندان دين مربوط است، دخالت و اظهار نظر كنند و براي مردم و شنوندگان خود تكليف شرعي تعيين كنند. اين گروه به علما و دانشمندان راستين اسلام اهميت نمي‌دهند و نظرات مراجع و علماي دين را تا جايي قبول دارند كه با مطامع و سليقه‌هاي آنها همخواني داشته باشد. تاريخ عزاداري از مقاومت چنين افرادي در برابر مراجع و رهبران ديني نمونه‌هاي زيادي را به ياد دارد.
براي آنها مهم نيست آنچه را مي‌خوانند يا ترويج مي‌دهند، حقيقت داشته است يا نه. بلكه همين‌كه بتوانند اشكي از مردم بگيرند و دل مردم، بانيان مجالس و پرداخت‌كنندگان پول را به دست آورند، كافي است كه هر مطلب دروغ، ضعيف و يا تحريف‌شده‌اي را به زبان بياورند و به معصومان (ع) و ياران آنها نسبت دهند. البته اين نسبت دادن‌ها يا به طور مستقيم است و يا به بهانه بيان زبان حال صورت مي‌گيرد.
چنين اشخاصي نه به مصالح اسلام و جهان اسلام اهميت مي‌دهند و نه با نظرات مراجع و رهبران ديني كاري دارند. براي آنها مهم نيست كه سخنان و كارهاي آنها با مصالح كنوني اسلام و مسلمين سازگار است يا نه. براي آنها اهميت ندارد كه گفته‌ها و كارهاي آنها با حقيقت قيام و شخصيت سيدالشهدا (ع) سازگاري دارد يا نه. آنها كاري با رسالت اصلي عزاداري‌ها و بزرگداشت‌ها ندارند. آنها كاري با وظيفه و جهت شايسته مجالس اهل بيت (ع) و نوع انتظاري كه از اين مجالس در دفاع از اسلام و مملكت اسلامي مي‌رود، ندارند. آنها براي مجالس اهل بيت (ع) يك رسالت و يك وظيفه بيشتر نمي‌شناسند و نمي‌خواهند كه بشناسند و آن هم گرياندن مردم و طرح مسائل غمبار حماسه حسيني، بدون در نظر گرفتن روح اين حماسه و پيام آن براي انسان‌هاي امروز است.
اين هم فريادي ديگر از شهيد راه مبارزه با تحريف‌ها، استاد شهيد مطهري (ره): «اگر مي‌خواهيم به عزاداري حسين بن علي(ع) ارزش بدهيم. بايد فكر كنيم كه اگر حسين بن علي(ع) امروز بود و خودش مي‌گفت براي من عزاداري كنيد، مي‌گفت چه اشعاري بدهيد؟ آيا مي‌گفت بخوانيد: نوجوان اكبر من، يا مي‌گفت بگوييد، زينب مضطرم الوداع الوداع؟ چه چيزهايي كه من امام حسين(ع) در عمرم، هرگز به اين جور شعارهاي پست و كثيف و ذلت‌آور تن ندادم و يك كلمه از اين حرف‌ها را نگفتم، اگر حسين بن علي(ع) بود مي‌گفت ... شمر هزار و سيصد سال پيش مرد، شمر امروز را بشناس ...».
در اين مرتبه دست‌اندركاران عزاداري با نقش‌هاي گوناگون و مسؤوليت‌هاي مختلف سعي در هرچه مظلوم‌تر نشان دادن سيدالشهدا (ع)، ياران و خاندان وي دارند، ولي نادانسته بر مظلوميت آنها مي‌افزايند. زيرا مسير اصلي عزاداري‌ها را تغيير مي‌دهند و مردم را از هدف اصلي عزاداري دور مي‌كنند. در اين مرحله مداح و سخنراني موفق‌تر است كه بتواند اشك بيشتري از مردم بگيرد و آنها را بيشتر بگرياند. هيأت و حسينه‌اي موفق‌تر است كه در آن اشك بيش‌تري ريخته شود. تكيه بر جنبه‌هاي ظاهري از قبيل تعداد عزادار، طول دسته عزاداري، تعداد ديگ‌هاي غذا، نوع پرچم‌ها و علامت‌ها و تعداد تيغه علامت‌ها، وسايل صوتي و تصويري، نوع آلات موسيقي، نوع غذا و مقدار ساعت عزاداري، گردش در كوچه‌ها و خيابان‌ها و ميزان جمعيت تماشاچي و مشايعت كننده دسته‌جات، از ديگر آفات اين مرحله از عزاداري است. اين آفات گاهي زمينه آلوده شدن عزاداران و هيأت‌ها را به امور حرام و گناهان كبيره نيز فراهم مي‌كند.
امروز:  سه شنبه 12 مهر 1401
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi