مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 

 دومین همایش بین المللی حورا انسیه

 کرسی علمی ترویجی

 جلسه هم اندیشی مسئولین پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران با حضور خانم دکتر متولیان معاون پژوهش مرکز و جمعی از مدیران کل پژوهشی مرکز مدیریت حوزه‌ های علمیه خواهران با اساتید و نخبگان پژوهشی و مسئولین مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 حضور مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در نمایشگاه دستاوردهای وقف

 طرح «تربیت محقق تفسیر» ویژه طلاب خواهر تهران برگزار شد

 تشییع پیکر مطهر ۲۵۰ شهیدگمنام در سراسر کشور

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 

خانه تازه هاي علمي و ادبي 0 معارف قدسي...
چهار شنبه 26 ارديبهشت 1386     0 معارف قدسي


سيد حيدر آملي آيت عرفان دانش
سيد حيدر آملي را بايد از نوع افاضه‌ي غيبي دانست، نه از نوع كسب و اجتهاد به طوري كه خود بارها به اَنحاء مختلف به اين مطلب اشاره دارد. يكبار وصول خود به علوم اهل بيت را مقدم بر سلوكش مي‌داند زيرا خود را از محبوبين درگاه ايزدي و از جرگه‌ي پيروان راستين انبيا و اوليا مي‌داند و در مقدمه‌‌ي تفسير «محيط‌ الاعظم» افادات علمي خود در تفسير قرآن را، فيض الهي مي‌داند و مي‌فرمايد: «بعد از توجه به سوي حق و مجاورت خود در مكه و مدينه و عتبات عاليات به اين معارف رسيدم و همان‌طوري كه مجاورت مكه موجب فتح و گشايش معارف و فتوحات مكرر بر قلب شيخ بزرگ (محيي‌الدين عربي) شد، مشهد شريف غروي يعني مشهد شريف علي‌بن ابي‌طالب (عليه‌السلام) موجب و سبب گشايش اسرار غيبيه بر قلب من شد. فهم اين اسرار، تأويل قرآن‌كريم و حقاق فصوص‌الحكم و معاني و معارف آن نيز محض توجه به جانب درگاه ايزدي بوده‌اند و به عمل و كسب و سبب قبلي نبوده است.» (1)

دانش سيد حيدر آملي را بايد از نوع افاضه‌ي غيبي دانست، نه از نوع كسب و اجتهاد به طوري كه خود بارها به اَنحاء مختلف به اين مطلب اشاره دارد
و بالاخره در مقدمه‌ي كتاب «جامع‌الاسرار» مي‌نويسد:

«به خدا قسم، به خدا قسم! اگر آسمان‌ها ورق گردند و درختان قلم و درياهاي هفتگانه جوهر و جن و انس و ملك نويسنده، براي آنها ممكن نيست كه عُشر از ده يك آنچه را من از معارف الهيه و حقايق ربانيه كه در حديث قدسي در مورد آنها گفته شده: "اعددت لعبادي الصالحين ما لا عين رأت و لا أذن سمعت و لا خطر علي قلب بشر" را درك كنند»(2)


0 اساتيد
سيد حيدر آملي ابتدا تحصيلات خود را نزد پدر بزرگوارش شروع كرد و در اصفهان از محضر دانشمندان بزرگي چون نور‌الدين طهراني استفاده برد سپس به عراق مسافرت كرد و در آنجا به حوزه‌ي پررونق حله راه يافت. از جمله‌ي اساتيد وي در حوزه‌ي حله مي‌توان به نام اين شخصيت‌ها اشاره كرد:1- محمد بن جمال‌الدين حسن بن يوسف حلي ملقب به «فخر المحققين» وي ميراث‌دار علوم پدر بزرگوارش علامه‌ي حلي است. سيد حيدر آملي نزد فخر‌المحققين علوم و فنوني چون فقه، تفسير و كلام را گذراند. مقام سيد حيدر نزد اين استاد فرزانه چنان است كه او را «زين‌العابدين ثاني» لقب مي‌دهد و مقام وي را نزديك به معصومين مي‌ستايد و او را تالي معصومين (عليهم‌السلام) مي‌داند.2- علي‌بن محمد بن علي كاشاني معروف به «حلي». وي كه سرآمد حكما و فقهاي عصرش بوده همواره در بغداد و حله به افاده‌ي علوم ديني و معارف يقيني اشتعال داشته است.

به خدا قسم، به خدا قسم! اگر آسمان‌ها ورق گردند و درختان قلم و درياهاي هفتگانه جوهر و جن و انس و ملك نويسنده، براي آنها ممكن نيست كه عُشر از ده يك آنچه را من از معارف الهيه و حقايق ربانيه كه در حديث قدسي در مورد آنها گفته شده: " اعددت لعبادي الصالحين ما لا عين رأت و لا أذن سمعت و لا خطر علي قلب بشر " را درك كنند

سيد حيدر آملي در كتاب «جامع‌الاسرار» در مقام نقل اعترافات ارباب استدلال به عجز و ناتواني از وصول به مرتبه‌ي تحقيق، يادآوري مي‌كند كه: اين سخن را بارها از عالم حكيم فاضل نصير‌الدين كاشي شنيدم كه مي‌فرمود:

«نهايت آنچه در مدت هشتاد سال دانسته‌ام همين قدر است كه دانستم اين مصنوع، محتاج به صانعي مي‌باشد و با وجود اين، يقين پيرزنان كوفه از من بيشتر است. پس بر شما است كه اعمال صالحه به جاي آوريد و طريقه‌ي ائمه‌ي معصومين (عليهم‌السلام) را از دست ندهيد. هرچه غير از اين است هوا و هوس است و برگشت آن، حسرت و ندامت خواهد بود.»3- عبدالرحمن بن احمد القدسي. سيد آملي بسياري از متون عرفاني را نزد اين عارف بزرگ خوانده است و از او اجازه نامه دارد. او در اين اجازه به تيز‌فهمي و دقت سيد حيدر آملي اشاره دارد و مي‌گويد: «استفاده‌ي من از سيد حيدر بيشتر از افاده‌ي من به او بود!»4- صدر‌الدين تركه اصفهاني، وي صاحب رساله‌اي به نام «رسالة في‌الوجود المطلق» است.5- حسن بن حمزه هاشمي، وي از مشايخ روايي سيد حيدر بوده است و سيد حيدر در كتاب «كشكول فيما جري علي آل الرسول(عليهم‌السلام) از او روايت نقل كرده است.

امروز:  سه شنبه 12 مهر 1401
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi