مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 انتشار اولین اثر برگزیده تالیف شده در پژوهشکده مطالعات تخصصی کوثر با همکاری موسسه آزمون یار پویا

 برگزاری دومین جلسه کارگروه بررسی و تصویب طرح نامه سطح چهار رشته تفسیر تطبیقی

 جلسه دفاع پایان نامه اعظم طلایی جم از طلاب سطح 3 با موضوع «نقش کنترل خشم دراصلاح روابط اجتماعی در قران باتکیه بر بیانات ایه الله جوادی املی »

 جلسه دفاع پایان نامه ریحانه جهانی از طلاب سطح 3 با موضوع «بررسی فقهی و قانونی و واگذاری مسئولیت به غیر مسلمان در حکومت اسلامی»

 برگزاری مصاحبه گرایش تاریخ اسلام و تفسیر و علوم قرآنی

 برگزاری کارگاه نگرش تا نگارش پایان نامه

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 در حمایت از سپاه پاسداران: تجمع بزرگ حوزویان در مدرسه فیضیه

 

خانه تازه هاي علمي و ادبي اثبات ضرب نخستین سکه اسلامی توسط امام علی(ع)...
پنجشنبه 10 آبان 1386     اثبات ضرب نخستین سکه اسلامی توسط امام علی(ع)

ضرب این نمونه در بصره، به تاریخ سال 40 هجری به دستور امام علی(ع) بوده تا نخستین سبک درهم ویژه عربی اسلامی باشد. وزن درهمی که امام علی(ع) دستور ضرب آن را در بصره داده‌اند، مطابق با وزن درهم شرعی است که رسول‌الله گفته‌اند.
با کشف سکه‌های تاریخی جدیدی که بر اساس برآورد کارشناسان، تاریخ ضرب آن به دوران حکومت امام علی(ع) برمی‌گردد، مشخص شد نخستین سکه‌های اسلامی توسط ایشان ضرب شده، نه در دوره «عبدالملک مروان».
به گزارش شیعه نیوز به نقل از تابناک، آکادمی «ماجستیر» اثر کشف شده از نخستین درهم اسلامی را که به دستور امیرالمؤمنین، علی(ع) در فاصله سال‌های 35 تا 40 هجری ضرب شده بود، تأیید کرد.
«محمد فوزی عبدالطیف اللثام»، رئیس آثار کشف‌شده در بندر «رفح» در فلسطین در این‌باره گفت: آغاز ضرب سکه ویژه اسلامی در دوران امیرالمؤمنین(ع)، نفی‌کننده این است که نخستین سکه نقد و درهم‌ها و دینارهای اسلامی را «عبدالملک مروان» که حکومت را در بین سال‌های 65 ـ 68 هجری در دست داشت، ضرب کرده است.
تازه‌ترین بررسی‌های انجام شده، حاکی از آن است که درهم اسلامی در سال 39 هجری ضرب شده که پشت آن عبارت «لااله‌الاالله» با جمله «بسم‌الله» احاطه گشته و در روی دیگر آن، در وسط، سوره اخلاص و در پایین آن، عبارت «محمد رسول‌الله أرسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لوکره المشرکون» درج شده است.
وی همچنین اشاره می‌کند: ضرب این نمونه در بصره، به تاریخ سال 40 هجری به دستور امام علی(ع) بوده تا نخستین سبک درهم ویژه عربی اسلامی باشد. این در حالی بود که پیش از آن، مسلمانان با دینارها و درهم‌های رومی، فارسی و حبشی که در بین آنان از سوی تجار کاروان‌های تجاری رد و بدل می‌شد، معامله می‌کردند.
از جمله معلوماتی که رئیس آثار کشف‌شده به آن دست یافته، این‌که وزن درهمی که امام علی(ع) دستور ضرب آن را در بصره داده‌اند، مطابق با وزن درهم شرعی است که رسول‌الله گفته‌اند. این درهم برخلاف وزن درهم‌های عربی و اسلامی ضرب‌شده در دوره‌های بعد و دوره امویان و عباسیان است که وزن‌های متفاوتی داشته و با وزن شرعی یکسان نبوده است.
سایت «بنت جبیل» در پایان می‌نویسد: کشف این اثر مهم، موجب بازگرداندن تاریخ اسلامی است و تأکید می‌کند، سرچشمه آغاز عزت اسلام و مقدمه آن در انحصار ولی خدا، امام علی(ع) است و این‌که هر مثالی از پیشرفت اسلام بیان می‌شود، حتی اگر در دوره اموی و عباسی باشد، شبیه چیزی است که رسول اعظم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) آن را ساخته‌اند.

منبع: تابناک
امروز:  سه شنبه 11 آذر 1399
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi