مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 

 دومین همایش بین المللی حورا انسیه

 کرسی علمی ترویجی

 جلسه هم اندیشی مسئولین پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران با حضور خانم دکتر متولیان معاون پژوهش مرکز و جمعی از مدیران کل پژوهشی مرکز مدیریت حوزه‌ های علمیه خواهران با اساتید و نخبگان پژوهشی و مسئولین مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 حضور مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در نمایشگاه دستاوردهای وقف

 طرح «تربیت محقق تفسیر» ویژه طلاب خواهر تهران برگزار شد

 تشییع پیکر مطهر ۲۵۰ شهیدگمنام در سراسر کشور

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 

خانه تازه هاي علمي و ادبي به همت محققین مؤسسه اسلامی کوثر: پاسخ به شبهات وهابیت پیرامون عصمت انبیاء و امامان ...
سه شنبه 30 مرداد 1386     به همت محققین مؤسسه اسلامی کوثر: پاسخ به شبهات وهابیت پیرامون عصمت انبیاء و امامان منتشر شد

معصوم بودن ائمه و پیامبران از ابتدای خلقت بشر که همراه با خلقت حضرت آدم بوده مورد توجه جوامع انسانی قرار داشته است و حتی هبوط آدم از بهشت به زمین مورد اختلاف است.
کتاب «عصمت انبیاء» در پاسخ به شبهات وهابیت مبنی بر امکان وقوع گناه و خطا از طرف انبیاء و امامان منتشر گردید.
حجت‌الاسلام قیصر تمیمی مؤلف این کتاب در گفتگو با خبرنگار مرکز خبر حوزه، بحث عصمت انبیاء و امامان را از مهمترین مباحث علم کلام عنوان کرد و گفت: معصوم بودن ائمه و پیامبران از ابتدای خلقت بشر که همراه با خلقت حضرت آدم بوده مورد توجه جوامع انسانی قرار داشته است و حتی هبوط آدم از بهشت به زمین مورد اختلاف است.
وی گفت: وهابیت با القای این تفکر که، عصمت ائمه(ع) را شیعیان در سالهای اخیر مطرح کرده‌اند سعی در فرافکنی دارد در حالیکه مستندات شیعه در این زمینه به صدر اسلام باز می‌گردد.
این پژوهشگر علوم اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: بزرگان وهابیت در کتاب‌های خود اینگونه آورده‌اند که شیعیان، امامان خود را معصوم می دانند در حالیکه به عصمت انبیاء اعتقادی ندارند که در این کتاب به این شبهه پاسخ داده‌ایم.
حجت‌الاسلام تمیمی عصمت انبیاء را از محورهای مناسب برای مناظره میان علمای جهان اسلام عنوان کرد و افزود: این بحث اهمیت زیادی دارد، زیرا مقدمه ورود به مباحث امامت به حساب می‌آید.
وی با تأکید بر اینکه نباید تعاملات علمی با اختلاف افکنی اشتباه گرفته شود یادآور شد: مناظرات علمی از صدر اسلام وجود داشته و در زمان امامان شیعه به اوج خود رسیده و هیچ گونه مشکلی هم برای اتحاد اسلامی بوجود نیاورده است.
وی مباحث مطرح شده در این کتاب را در شش بخش مختلف ارزیابی کرد و گفت: در فصل اول به بیان تعاریف مربوطه پرداخته‌ایم و در فصل دوم به سه دلیل عقلی همراه با ده آیه از قرآن و دوازده روایت معتبر عصمت مطلق را اثبات کرده‌ایم.
مؤلف کتاب «عصمت انبیاء» معصوم بودن پیامبران در کودکی را از مباحث مورد اختلاف میان اهل تسنن و تشیع دانست و افزود: در فصل سوم با استفاده از آیات قرآن و دلایل عقلی ثابت کرده‌ایم که پیامبران و امامان از بدو تولد تا پایان حیات خود دارای عصمت و دوری از گناها و اشتباه بوده‌اند.
این پژوهشگر علوم اسلامی، بررسی علوم فراموشکاری انبیاء را از دیگر مباحث مطرح شده در این کتاب عنوان کرد و گفت: 8 آیه از قرآن کریم را در این خصوص بررسی کرده‌ایم.
وی با اشاره به نظرات شیخ صدوق درباره عصمت امامان و پیامبر اظهار داشت: نظرات شیخ صدوق با عصمت مطلق ائمه سازگار است و در این کتاب نیز سعی شده است همین افکار مورد تأکید قرار گیرند.

منبع خبر: مرکز خبر حوزه
امروز:  سه شنبه 12 مهر 1401
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi