مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 انتشار اولین اثر برگزیده تالیف شده در پژوهشکده مطالعات تخصصی کوثر با همکاری موسسه آزمون یار پویا

 برگزاری دومین جلسه کارگروه بررسی و تصویب طرح نامه سطح چهار رشته تفسیر تطبیقی

 جلسه دفاع پایان نامه اعظم طلایی جم از طلاب سطح 3 با موضوع «نقش کنترل خشم دراصلاح روابط اجتماعی در قران باتکیه بر بیانات ایه الله جوادی املی »

 جلسه دفاع پایان نامه ریحانه جهانی از طلاب سطح 3 با موضوع «بررسی فقهی و قانونی و واگذاری مسئولیت به غیر مسلمان در حکومت اسلامی»

 برگزاری مصاحبه گرایش تاریخ اسلام و تفسیر و علوم قرآنی

 برگزاری کارگاه نگرش تا نگارش پایان نامه

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 در حمایت از سپاه پاسداران: تجمع بزرگ حوزویان در مدرسه فیضیه

 

خانه تازه هاي علمي و ادبي كتاب العلاقه بين السنه و الشيعه نوشته دبير كل اتحاد جهاني علماء مسلمين...
شنبه 23 تير 1386     كتاب العلاقه بين السنه و الشيعه نوشته دبير كل اتحاد جهاني علماء مسلمين

رسا، سرويس بين الملل _ كتاب العلاقه بين السنه و الشيعه نوشته دبير كل اتحاد جهاني علماء مسلمين، به همت انتشارات دارالزمن در رباط پايتخت مغرب منتشر شد.
به گزارش خبرگزاري رسا به نقل از پژوهشكده مجمع تفريب بين مذاهب اسلامي، كتاب العلاقة بين السنة والشيعه نوشته دکتر محمد سليم العوا دبير کل اتحاد جهاني علماء مسلمين، در 106 صفحه، در رباط پايتخت مغرب چاپ و منتشر شد.
اين کتاب کوشيده است تا توصيف و تحليلي جدي از اختلاف بين سني وشيعه ارائه نمايد. عوامل اختلاف ميان مسلمانان يکي از سؤالات مطرح دراين کتاب است که در پاسخ به آن، به دو سنخ از عوامل اختلاف يکي تاريخي و ديگري معاصر اشاره شده است .
مؤلف دربيان عوامل منتهي به اختلاف در شرائط کنوني به سياست "اختلاف برانگيز تفرقه بيندازوحکومت کن" ونمودها وجلوه هاي آن درعرصه تعامل و رابطه شيعه وسني اشاره کرده است .
دکتر عوا سخن خود را با ارزشمند خواندن شناخت متقابل شيعه و سني نسبت به هم ، وتعامل آن ها با يکديگر آغاز مي کند ومعتقد است اين شناسايي متقابل جز با کوشش هريک براي شناخت ديگري وتعامل با آن تحقق نمي پذيرد. او بر اين اساس ميان برقراري تعارف ميان شيعه و سني (هم شناسي يکديگر ) وتعرف (کوشش يکي از دوطرف براي شناخت ديگري) تفاوت قائل مي شود و بر اين باور است که آباداني زمين وتحقق خلافت انسان درآن جز با شناخت متقابل از هم انجام پذير نيست .
دکتر عوا در کتاب خود پيمان مي بندد درگفتن حق به صراحت و صداقت سخن به ميان آورد. عوا مي گويد : پرداختن به اقوال اتباع فرق ومذاهب وگفتگو با آنان لازم است درچارچوب آنچه مي گويند انجام گيرد، ونه براساس لوازم سخنانشان به نظر شنونده ويا خواننده ؛ يعني آنچه که مبناي احتجاج در مقابل صاحب انديشه ، يا عقيده و يا مذهب قرار مي گيرد ، لفظي است که او انديشه خود را درون آن قرار داده است وبيانگر نظر وي مي باشد، نه آنچه برسخن او ترتّب مي يابد ويا ممکن است در نگاه ديگري بر آن ترتّب يابد. براين اساس وي به قاعده "لازم المذهب ليس بمذهب" اشاره مي کند و آنچه لازمه مذهب است را جزء مذهب به حساب نمي آورد. بنا براين آنچه که مردم آنرا به عنوان لازمه سخن مي گيرند و آن را استنباط ويا استنتاج مي کنند، نبايد به صاحب سخن نسبت داده شود.
دکتر عوا کتاب خود را با محورهاي چندي دنبال مي کند که مهمترين محورهاي زير است : - چگونه دچار تفرقه شديم - مذهب واختلاف - تفاوتهاي سني وشيعه ، وي در فرازي از کتاب خود مي گويد : آنچه ما وبرادران ما از شيعه اماميه را کنار هم جمع مي کند، ايمان به خداي تعالي ، پيامبري محمد (ص) ، تمام آنچه او از طرف خداوند متعال نازل کرده است ، قرآن به عنوان کتاب نازل شده از سوي خداوند، و سرانجام پايبندي به احکام عملي همچون نماز ،روزه ، زکوة وحج....مي باشد. از ديدگاه ايشان تقريب لازم است ميان اتباع مذاهب شکل گيرد و نه ميان خود مذاهب.خبرگزاری رسا //www.rasanews.com
_____________________________________
امروز:  شنبه 8 آذر 1399
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi