مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 انتشار اولین اثر برگزیده تالیف شده در پژوهشکده مطالعات تخصصی کوثر با همکاری موسسه آزمون یار پویا

 برگزاری دومین جلسه کارگروه بررسی و تصویب طرح نامه سطح چهار رشته تفسیر تطبیقی

 جلسه دفاع پایان نامه اعظم طلایی جم از طلاب سطح 3 با موضوع «نقش کنترل خشم دراصلاح روابط اجتماعی در قران باتکیه بر بیانات ایه الله جوادی املی »

 جلسه دفاع پایان نامه ریحانه جهانی از طلاب سطح 3 با موضوع «بررسی فقهی و قانونی و واگذاری مسئولیت به غیر مسلمان در حکومت اسلامی»

 برگزاری مصاحبه گرایش تاریخ اسلام و تفسیر و علوم قرآنی

 برگزاری کارگاه نگرش تا نگارش پایان نامه

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 در حمایت از سپاه پاسداران: تجمع بزرگ حوزویان در مدرسه فیضیه

 

خانه تازه هاي علمي و ادبي بازشناسی حدیث ردالشمس در فصلنامه سفینه ...
یکشنبه 1 اسفند 1389     بازشناسی حدیث ردالشمس در فصلنامه سفینه

بیست و ششمین شماره فصلنامه تخصصی مطالعات قرآن و حدیث تحت عنوان «سفینه» ویژه «نصوص امامت» منتشر شد.
به گزارش روابط عمومى کوثر به نقل از سرویس علمی- فرهنگی مرکز خبر حوزه، «مقالات، گزارش و معرفی، نکته پژوهی، یادنامه، واژه‌نامه عقائد و چکیده مقالات به زبان عربی و انگلیسی بخش‌های مختلف این نشریه راتشکیل می‌دهد.

در بخش «مقالات» مقاله‌ای تحت عنوان بدل‌سازی در حدیث ثقلین اثر حجت‌الاسلام علی‌اکبر مهدی‌پور ارائه شده که نگارنده، بدل‌سازی احادیث فضائل اهل‌بیت‌(ع) را از شیوه‌های مخالفان اهل‌بیت‌(ع) شمرده و یک نمونه از بدل‌سازی را درباره حدیث ثقلین بیان می‌کند که به جای کلمه «عترتی» در متن حدیث، «سنتی» را آورده‌اند. نویسنده منابع این قرائت بدلی را به ترتیب زمانی از قرن دوم تا دهم هجری بر می‌شمرد و در هر مورد، به نقد و بررسی آن از جهت سند می‌پردازد سپس نقد و بررسی آن را از جنبه دلالت و ارزیابی حدیث شناسان ادامه می‌دهد و نتیجه می‌گیرد که قرائت صحیح در حدیث ثقلین «کتاب‌الله و عترتی» است نه «کتاب‌الله و سنتی».

«جامع نگری در تبیین مهدویت » به قلم دکتر فتح‌الله نجارزادگان بخش دوم این فصلنامه را به خود اختصاص داده است.

حجت‌الاسلام مهدی مردانی، مقاله‌ای را تحت عنوان « تحلیل پیرامون حدیث رد‌الشمس» است که مورد بررسی قرار داده است در این مقاله که به یکی از احادیث فضایل حضرت علی‌(ع) به نام «رد‌الشمس» در دو بخش اشاره شده، در بخش اول، دیدگاه محدثان و اندیشمندان اهل سنت درباره حدیث رد‌الشمس مورد نقد و بررسی قرار گرفته و در بخش دوم، از منظر عالمان و محدثان شیعه به مطالعه این حدیث پرداخته است، شواهد و موید حدیث رد‌الشمس هم در خاتمه این اثر ارائه شده است.

در قسمتی از این مقاله می‌خوانیم: یکی از اموری که موجب تردید برخی در امکان حدیث ردالشمس شده است، تصور خارق‌العادگی و بی‌مانندگی این اتفاق است، چرا که تغییر روال عادی نظام طبیعت و اختلاف در سیر همیشگی خورشید مسئله‌ای است که قبول آن برای انسان‌هایی که همه چیز را با محک محدود تجربی می‌سنجند و پیوسته در برابر ناشناخته و جدید، موضع می‌گیرند، بسیار دشوار است، اما اگر بدانیم که این واقعه دارای سابقه و پیشنیه‌ای روشن است و اصل حادثه در گذشته نیز به وقوع، پیوسته، درک و پذیرش آن آسان می‌گردد.

«تداوم امامت بر مبنای آیه 51 سوره قصص» نیز عنوان مطلبی است که به قلم عباس نوری نوشته شده است.

«آیه تطهیر در ادبیات عرب» نوشته زهره اخوان مقدم و «نگاهی دیگر به کتاب المراجعات» اثر حامد حنفی و ترجمه مرتضی دهقان» عناوین بخش گزارش می‌باشند.

از دیگر بخشهای این فصلنامه «نکته پژوهی» می‌باشد «گذری در نصوص امیرالمومنین‌(ع) بر امامت امام حسن‌مجتبی‌(ع) اثر آیت الله علی احمدی میانجی، نگرشی موضوعی بر زیارت جامعه کبیره اثر نفیسه نجفی» از عناوین آن هستند.

«بازخوانی حیات علمی میرحامد حسین، به قلم حجت‌الاسلام سید جواد موسوی عنوان مطلبی است که در بخش «یادنامه» نگاشته شده است.

فصلنامه تخصصی مطالعات قرآن حدیث «سفینه» به صاحب امتیازی «موسسه فرهنگی نبأ مبین و مدیر مسئول محمد حسین شهری در 202 صفحه انتشار یافته است.

علاقه‌مندان می‌توانند با تلفن 77501125 -021 تماس بگیرند، همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی www.fa.nabacultural.org در دسترس می‌باشد.امروز:  پنجشنبه 6 آذر 1399
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi