مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 

 دومین همایش بین المللی حورا انسیه

 کرسی علمی ترویجی

 جلسه هم اندیشی مسئولین پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران با حضور خانم دکتر متولیان معاون پژوهش مرکز و جمعی از مدیران کل پژوهشی مرکز مدیریت حوزه‌ های علمیه خواهران با اساتید و نخبگان پژوهشی و مسئولین مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 حضور مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در نمایشگاه دستاوردهای وقف

 طرح «تربیت محقق تفسیر» ویژه طلاب خواهر تهران برگزار شد

 تشییع پیکر مطهر ۲۵۰ شهیدگمنام در سراسر کشور

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 

خانه تازه هاي علمي و ادبي جنگ روانی و هلال شیعی!...
سه شنبه 15 خرداد 1386     جنگ روانی و هلال شیعی!


نمی‌دانم كه این مقاله را می‌خوانید تا چه اندازه با اصطلاح جنگ روانی و سیر تحول و ابزار و تاثیر گذاری آن آشنا هستید! و آیا از نمونه‌های عینی آن در نقاط مختلف جهان در تاریخ معاصر شناختی دارید، و آیا تا كنون گرفتار آن شده‌اید یا خیر؟جنگ و درگیریهای گسترده و خونین متاسفانه همواره با تاریخ زندگی بشر هم راه بوده است. البته این امر خلاف فطرت الهی انسان‌ها و همچنین خلاف تعالیم انبیاء و پیامبران بزرگ خداوند است. لكن خوی توسعه طلبی و استكباری بعضی انسانها و دور بودن از تعالیم و تربیت وحیانی، جنگ و نزاع را به صورت طبیعت ثانوی بشر در آورده است.
در جنگ‌ها از دو نوع ابزار سرد و گرم استفاده می‌كنند. ابزار و جنگ افزاری كه در حوزه جنگ گرم قرار دارد توسط دانشمندان این رشته بسیار رشد پیدا كرده است و همواره پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر می‌شود. البته رشد تكنولوژی جنگ افزارها موجب اضطراب و نگرانی شده و امنیت را از او سلب كرده است.
و اما بستر رشد و حركت جنگ سرد یا تهاجم روانی متاسفانه در حوزه علوم (به اصطلاح) انسانی می‌باشد. سردمداران نظام سلطه، اندیشمندان و پژوهش‌گران حوزه علوم انسانی را در این رابطه فعال كرده‌اند و به استخدام خود در آورده‌اند.امروز نه تنها جنگ روانی تكمیل كننده جنگ گرم می‌باشد، بلكه مقدم بر آن نیز هست. در مناطق و شرایطی كه امكان بكارگیری تسلیحات گرم وجود ندارد جنگ سرد یا جنگ روانی با قدرت و پچیدگی سحر آمیز و تاثیر گذار خود وارد صحنه شده و روحیه ملتها و ارتشها را تخریب كرده و بر آن غلبه پیدا می‌كند.
البته بحث‌های مدرسه این حوزه بسیار گسترده، پیچیده و عمیق بوده و طرح و بررسی آن در یك مقاله كوتاه امكان پذیر نمی‌باشد.با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357(1979 میلادی) تاكنون نظام سلطه هماهنگ با جنگ گرمی كه علیه اسلام و ایران به راه انداخته به هیچ وجه از جنگ روانی غافل نبوده است. تاجائی كه به قطع می‌توان گفت در بعضی مقاطع زمانی تنور شعله‌های جنگ روانی بسیار گسترده‌تر و داغ‌تر از جنگ گرم بوده است.
یكی از آخرین حلقه‌های زنجیره‌ای جنگ سرد علیه ایران و اسلام، نظریه پردازی و تبلیغ گسترده مسئله‌ای موهوم به نام "هلال شیعی" است. گرچه به نظر می‌رسد منشاء چنین نظریات تفرقه افكنانه همان دانشمندان و پژوهشكده‌های علوم انسانی است كه در خدمت نظام سلطه و دستگاههای استعماری مغرب زمین می‌باشند، اما متاسفانه نقش و همراهی بعضی سران غافل یا جاهل یا مغرض عرب به این مسئله دامن ‌می‌زند.
این نظریه موهوم نیز قبلا با ادبیاتی دیگر توسط افرادی بدنام و زشت سابقه مثل ملك حسین پادشاه سابق اردن، سادات فرعون معدوم مصر، صدام حسین دیكتاتور عراق و بعضی محافل تندرو مسیحی و صهیونیستها بارها و بارها تكرار شده است.تبلیغ این نظریه مجهول و دروغ توسط غربیان و صهیونیستها و عوامل منطقه‌‌ای آنان جهت ضدیت با اندیشه‌های مترقی و آزادیبخش انقلاب اسلامی تعبیه شده است. هدف آنان از تبلیغ این نظریه صهیونیستی این است كه این مسئله در افكار عمومی مردم خاورمیانه نهادینه شود. البته میزان موفقیت یا شكست این نظریه استعماری در جهان اسلام و خاورمیانه را باید با مراجعه به افكار عمومی مردم منطقه ارزیابی كرد.
مسئله‌ای كه باید مورد توجه قرار بگیرد این است كه هر گاه سیاستهای خشن و افراطی غربیها مخصوصا امریكائیها با شكست روبرو می‌شود، دستگاههای تبلیغاتی آنها سعی می‌كنند با فرافكنی این شكستها را نتیجه طراحی ایران و عدم همراهی این كشور با سیاستهای ایالات متحده در جهان اسلام بدانند! آمریكائیها برای تمام شكستهای خود كه البته نتیجه خوی استكباری و سلطه‌گری آنان می‌باشد، همواره یك عامل خارجی را تعریف می‌كنند و نشانه می‌روند و گرفتاری‌های خود را به اصطلاح به دشمنان خارجی نسبت می‌دهند، و به این طریق می‌خواهند ساده‌ و كم‌هزینه‌ترین از كنار بحرانها و چالشهای خود عبور كنند. البته این كوتاه بینی نیز نتیجه خوی استكباری آنان می‌باشد.
شكستهای پی در پی سیاستهای سلطه گرانه آمریكا از طرفی، و بیداری عمومی و نفرت از سیاستهای خشن این كشور در سراسر جهان، دستگاه گسترده و امپراطوری تزویر امریكائیها را وادار كرده كه مصمم‌تر و پیچیده‌تر از گذشته با استفاده كامل از ابزارهای رسانه‌ای وارد صحنه‌های جنگ با ملتها و دولت‌های مستقل شوند.
البته غالبا تا كنون هر‌گاه اینگونه نزاع و تهاجم سنگین روانی علیه ‌اسلام و مسلمانها را آغاز كرده‌اند بعد از مدت كوتاهی نتیجه عكس گرفته‌اند. "و مكروا مكرالله، والله خیر الماكرین" همچنین آنچه را فرصت می‌پندارند و وارد صحنه‌ آن می‌شوند بعد از اندك زمانی كوتاه تبدیل به تهدید علیه نظام سلطه می‌شود.در این نوشتار كوتاه بصورت مختصر به كالبدشكافی افسانه موهوم "هلال شیعی" می‌پردازیم. ابتدا باید دانست كه مسئله "هلال شیعی" از طرف دشمنان اسلام مطرح شده است. كسانی كه به خون شیعه و سنی تشنه هستند. كمپانیها و نظریه پردازانی كه هواپیماها و موشك اندازهای ارتش آنان هم افغانستان سنی را به خاك و خون كشیده و هم لبنان و عراق شیعی را آماج موشكها و بمب‌های خود قرار داده‌ و به قتل و غارت سرزمین‌های اسلامی پرداخته‌اند.
آری! افسانه هلال شیعی از طرف چنین كسانی مطرح و تبلیغ می‌شود. آنان با طرح چینین موهوماتی می‌خواهند به سایر فرق اسلامی توهین كنند و آنان را تحقیر نمایند و غافلان آنان را تحریك كنند.پیشرفت ‌های علمی، صنعتی و تكنولوژیك ایران كه نهایتاً در جهان اسلام هزینه خواهد شد انحصار گراهای نظام سلطه را به خشم و وحشت انداخته است. ایران اسلامی به واسطه قطع ارتباط استعماری با نظام سلطه و روحیه استقلال و خودباوری سنگرها و قله‌های علوم را یكی پس از دیگری فتح می‌كند و نتیجه آن را سخاوتمند در اختیار مسلمانان و مستضعفان قرار می‌دهد. شكسته شدن انحصار و اقتدار علمی مغرب زمین آنان را به وحشت انداخته است. لذا مزورانه این پیشرفت‌ها را به عنوان لجستیك هلال شیعی تلقی و تبلیغ می‌كنند!
لكن مردم مظلوم و ستم دیده در همه جهان اسلام به خوبی می‌دانند كه هلال شیعی ساخته و پرداخته چه كسانی است در تاریخ معاصر مسلمانان در آفریقا، آسیای جنوب شرقی، هند، عراق، الجزایر، اندونزی، سودان و... همواره با نظام سلطه غربیان در ستیزه بوده و هستند. فرانسویان میلیونها الجزایری آزادیخواه را قتل عام كردند ولی سرانجام انقلاب الجزایر به پیروزی رسید. مردم اندونزی با استعمارگران هلندی مبارزه كردند. مردم سنی و شیعه عراق در انقلاب 1920 با انگلیس درگیر شدند و... پرچم مبارزه و استقلال طلبی و اسلام خواهی در سراسر جهان اسلام از پیش از یك قرن پیش تا كنون برافراشته است، علیرغم نزدیك یك قرن اسلام ستیزی و دین زدایی غربیان در تركیه فریاد اسلامخواهی و دینداری مردم غیور تركیه ستون فقرات دشمنان اسلام را متزلزل كرده است.در هرحال كتاب مقدس جهاد و مبارزه علیه اشغالگران امریكایی، انگلیسی و یهودی برای همگان خواندنی و آموزنده است. "ما اكثر العبر و اقل الاعتبار"
این سابقه درخشان استقلال طلبی و استعمار ستیزی در الجزایر، مصر، سودان، عراق، افغانستان، فلسطین، اندونزی،تركیه و... چه ربطی به هلال موهوم شیعی دارد؟!نكته قابل توجه و تامل این است كه غربیان با طرح افسانه هلال شیعی ضمن اهانت به بزرگترین بخش جهان اسلام می‌خواهند پتانسیل انقلابی جهان اسلام را به قطعات كوچكتر و كم اثرتر و محدودتر تقسیم كنند تا بتوانند هر بخش را بطور جداگانه مورد هدف و حمله قرار بدهند. درست همان كاری را كه در طراحی و اجرای فروپاشی امپراطوری عثمانی انجام دادند.

هدف دیگر غربیان از این طرح استعماری آن است كه در طوائف و مذاهب و فرق مسلمین تفرقه، اختلاف و ایجاد نفرت نسبت به یكدیگر به وجود آورند، به طوری كه هر دسته از آنان دیگری را دشمن اصلی تلقی كند. به نظر شما در چنین شرایطی دشمن چه نتیجه‌ای می‌گیرد؟ آری، درست حدس زده‌اید، در چنین شرایطی وقتی دشمنی موهوم و غیر واقعی درست شد دشمن اصلی در این میان پنهان می‌شود و سالم می‌ماند. دوم اینكه وقتی دشمن اصلی به یك واحد از مسلمین حمله كرد و به قتل و غارت و از بین بردن آنها پرداخت به حسب ظاهر موجب رضایت بخش دیگر می‌شود و دشمن اصلی مغرورانه و طلبكارانه وارد صحنه خواهد شد.
برای نمونه اوضاع روانی در جنگ 33 روزه اسرائیل علیه حزب الله و مقاومت اسلامی لبنان اتفاق افتاد قابل بررسی و عبرت گیری است. خوب توجه كنید! اسرائیل به یك سرزمین اسلامی یورش مسلحانه كرد. امریكا، انگلیس و... با تمام قوای نظامی و تبلیغی به پشتیبانی از اسرائیل پرداختند، یك گروه اسلامی در لبنان به دفاع از كشور و نوامیس و استقلال مردم پرداخت و به اسم اسلام وارد صحنه جهاد شد. در این شرایط بعضی روحانیون احمق سعودی كه در استخدام نظام سلطه‌اند بیانیه صادر كردند كه مسلمانان حتی نباید برای پیروزی مردم لبنان علیه اسرائیل دعا كنند!
ختم الله علی قلوبهم و علی سمعهم و علی ابصارهم غشاوه
این همان نفرت و تفرقه‌ای است كه جهانخواران برای پاره پاره شدن جهان اسلام و قدرت مسلمین طراحی كرده‌اند. ما اگر مسلمان هم نباشیم باید نسبت به ظلم و تجاوزی كه بر غیر مسلمانان هم می‌شود احساس تنفر و درد كنیم، در حالیكه متاسفانه بخشی غافل و جاهل و مزدور در جهان اسلام از اینكه بخش دیگری از مسلمانان به دست امریكائیها و اسرائیلیها كشته می‌شوند خرسند می‌گردند!!به هر حال از این درد جانكاه بگذریم و به مسئله مورد بحث بپردازیم. اموری كه ما را به استعماری بودن و توطئه آمیز بودن افسانه موهوم هلال شیعی رهنمون می‌كند هم متعدد و هم ساده می‌باشد و لازم نیست كه از هوش و پیچیدگی سرشار سیاسی برخوردار باشیم تا موهوم بودن این افسانه را درك كنیم.
هلال شیعی مورد ادعای دستگاههای تبلیغاتی و نظریه پردازان نظام سلطه از مفاهیم مبهمی است كه اصولا نمی‌توان برای آن حوزه جغرافیای شفاف و مشخص و قابل تعریف منطقی ارائه داد. مثلا سوال می‌كنیم آیا گروههای مبارز فلسطینی كه اشترا ك مذهبی با ایران ندارند ولی از حمایت بی‌دریغ دولت و ملت ایران برخوردارند داخل این هلال شیعی‌اند یا خیر؟ اگر هستند در كجا و چگونه؟ و آیا این تحلیل و ادعا یك تناقض و پریشان گویی نیست؟ یا مردم و گروههای الجزایری كه بواسطه یك روند دموكراتیك به قدرت رسیدند و سپس به توصیه و پشتیبانی غرب توسط یك كودتای رسوا و ضد دموكراتیك از صحنه خارج شدند در كجای این هلال شیعی قرار دارند؟میلیونها مردم مسلمان در تركیه، سودان، لیبی، تونس، لبنان، بوسنی، افغانستان، مصر، پاكستان، اندونزی و... كه فریاد اسلامخواهی، عدالت طلبی، ظلم ستیزی و مخالفت آنها با آمریكا، انگلیس و رژیم غاصب صهیونیستی بلند است در كجای هلال شیعی قرار دارند؟ !بعد از بیان این مقدمات و دقت و تامل در سیاستهای شكست خورده و به بن‌بست رسیده نظام استكباری در جهان اسلام و مخصوصا خاورمیانه در می‌یابیم كه هراس و وحشت امریكا از هلال شیعی نیست بلكه از طلوع خورشید اسلامی در سراسر دنیای اسلام است. و با فریبكاری و جنگ روانی می‌خواهد صورت مسئله را تغییر دهد. و به تحریف در مفاهیم بپردازد. در صورتی كه هیچ‌گونه پیوستگی جغرافیایی و مذهبی تحت عنوان هلال شیعی وجود ندارد و اساسا این مسئله امری جعلی و افسانه‌ای است.یكی از ریشه های مهم این گونه نظریه پردازی‌های توطئه آمیز و تفرقه افكنانه، نقش انقلاب اسلامی در بیداری ملتها است. حمایت ایران از بیداری مسلمانان و دعوت آنان به تصاحب قدرت و اقتدار و عزت هیچ‌گاه خوشایند نظام سلطه نمی‌باشد، لذا هر روز به بهانه‌ای و صورت مسئله موهومی به جنگ روانی علیه امت اسلامی می‌پردازند.ما مسلمانان باید هوشیارباشیم مسئله مطرح كردن هلال شیعی، جنگ روانی علیه ایران یا لبنان و عراق نیست، بلكه جنگ روانی علیه امت اسلامی است. چرا ما مسلمانان باید هزینه شكستهای سیاستهای جاه طلبانه آمریكا را بپردازیم. ما مسلمانان باید با بیداری و هوشیاری و انسجام درونی متجاوزین و اشغالگران سرزمین‌های اسلامی را وادار به پرداخت هزینه معنوی و مادی كنیم.

کارشناس ارشد مسائل سیاسی
محمدعلی جعفری*

منبع : رجاء نیوز
محمدعلی جعفری*
امروز:  سه شنبه 12 مهر 1401
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi