مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 آغاز پذیرش سطح 2 در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 برگزاری دوره تخصصی عربی معاصر با حضور طلاب سطح 4 در مجتمع کوثر

 حضور اساتید و طلاب مجتمع کوثر در تجمع به منظور حفظ حجاب و عفاف

 برگزاری ائین افتتاحیه مرکز نیکوکاری نسیم کوثر

 برگزاری جلسه شورای اساتید در مجتمع کوثر

 دفاع پایان نامه با موضوع «نقد و بررسی حقیقی یا نمادین بودن داستان های قرآن از منظر آیات و روایات» در مجتمع کوثر

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 در حمایت از سپاه پاسداران: تجمع بزرگ حوزویان در مدرسه فیضیه

 رابطه رونق تولید و معیشت مردم

 پیام تسلیت درپی درگذشت عالم ربانی و فقیه پارسا آیت‌الله حاج شیخ محمد مؤمن

 بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری خطاب به ملت ایران

 

 

خانه رويدادها امام سجاد(علیه‎السلام) در واقعه عاشورا...
دوشنبه 21 دي 1388     امام سجاد(علیه‎السلام) در واقعه عاشورا

در مورد وضعیت جسمانی حضرت سجاد(علیه‎السلام) در روز عاشورا نقل‎های تاریخی بر این مضمون هستند که آن حضرت در این روز دچار بیماری شدیدی بودند، به صورتی که مطلقاً از امکان حضور در نبرد برخوردار نبوده و در خیمه مخصوص استراحت می‎کردند و حضرت زینب(سلام الله علیها) مرتب از ایشان پرستاری می‎نموده‎اند و حالشان طوری بوده که حتی نمی‎توانستند در مقابل پای پدر بایستند.

اولین نقل قولی که از حضرت علی بن الحسین(علیهماالسلام) در روز عاشورا انجام شده این است که حضرت فرمود: چون سپاه دشمن به دست امام حسین(علیه‎السلام) رو نمود، آن حضرت دستش را بلند نموده و عرض کرد: «اللهم انت ثقتی فی کلَ رب ...» تا آخر. دعای بلند و ملکوتی امام حسین(علیه‎السلام) نقل قول دیگری که از حضرت سجاد(علیه‎السلام) در روز عاشورا رسیده، مربوط به قصه تناول یک سیب از طرف پدرشان است. نقل قولی از حضرت که امام سجاد(علیه‎السلام) می‎فرمایند: از او شنیدم که این را ساعتی قبل از شهادتش می‎فرمود.

همچنین حضرت زین العابدین(علیه‎السلام) فرموده‎اند: وقتی اوضاع بر امام حسین(علیه‎السلام) سخت شد کسانی که با او بودند به او نگریستند پس حضرتش به خلاف همه آنان بود. چرا که آنان هر چه امر مشکلتر و سخت‎تر می‎شد، رنگشان تغییر می‎کرد و ارکان بدنشان می‎لرزید و قلوبشان فاتف بود. ولی امام حسین(علیه‎السلام) و بعضی از همراهانش که از خصائص اصحاب او بودند، رنگ‎هایشان می‎درخشید و اعضاء و جوارحشان آرام می‎گرفت و نفوسشان از حالت آرامش برخوردار بود. پس بعضی از آنان به بعض دیگر گفتند که: نگاه کنید ابداً از مرگ باکی ندارد. سپس حضرت سجاد(علیه‎السلام) سخنان گوهربار پدر را خطاب به اصحابش نقل می‎کنند.(1)

وقتی اوضاع سخت تر می شد امام حسین(علیه‎السلام) و بعضی از همراهانش که از خصائص اصحاب او بودند، رنگ‎هایشان می‎درخشید و اعضاء و جوارحشان آرام می‎گرفت و نفوسشان از حالت آرامش برخوردار بود

همچنین از امام زین العابدین(علیه‎السلام) روایت شده است که فرمود: پدرم در روزی که کشته شد، در حالی که خون‎ها(از بدنش) می‎جوشید من را به سینه چسبانید و فرمود: «ای پسرم، از من حفظ کن دعایی را که فاطمه(علیهاالسلام) من را تعلیم نمود و رسول الله(صلی الله علیه و آله) او را تعلیم کرده بود و جبرئیل به پیامبر که در طلب حاجت‎ها و امور مهم و غم و غصه‎ها تعلیم داده بود و همچنین در امور مهمی که از آسمان نازل می‎شود و کارهای بزرگ و سهمگین؛

فرمود بخوان:

بحق یس والقرآن الحکیم، و بحق طه و القرآن العظیم، یا من یقدر علی حوائج السائلین، یا من یعلم ما فی الضمیر، یا منفّس ان المکروبین، یا راحم الشیخ الکبیر، یا رازق الطفل الصغیر، یا من لا یحتاج الی التفسیر، صلی علی محمد و آل محمد وافعل بی کذا و کذا.»


و بالاخره آخرین مطلبی که از امام سجاد(علیه‎السلام) در روز عاشورا تا قبل از شهادت امام حسین(علیه‎السلام) نقل شده است مربوط به آخرین وداع ایشان با پدرشان می‎باشد.


--------------------------------------------------------------------------------


پی‎نوشت:

1- برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید به «موسوعه کلمات الحسین »، اعداد و عهد تحقیقات باقرالعلوم ص 497).

برگرفته از منابع:

بحارالانوار، ج 45، ص54/ معانی الاخبار، ص 218/ دعوات راوندی، ص 54، حدیث 137.
امروز:  شنبه 2 شهريور 1398
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi