مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 توزیع 50 بسته حمایتی همزمان با میلاد امام حسن مجتبی(ع)

 برگزاری نشست آموزشی وتوجیهی با مسئولین بخش بین الملل و کارگروه فضای مجازی دفتر مقام معظم رهبری مدظله العالی و مدیر کل تبلیغ حوزه علمیه خواهران

 دوفصلنامه پژوهنامه مطالعات تخصصی میان رشته ای تفسیر و کلام کوثر با مجوز مرکز مدیریت حوزه های علمیه منتشر شد

 اهم فعالیت‌های دار القرآن انوار بیت عتیق در ماه مبارک رمضان

 توزیع بیش از 50 بسته حمایتی به خانواده‌های نیازمند از مؤسسه خیریه نسیم کوثر

 برگزاری اولین جلسه فصلی هیأت امناء در سال 99

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 در حمایت از سپاه پاسداران: تجمع بزرگ حوزویان در مدرسه فیضیه

 

 

 

 

خانه رويدادها امروزدرتاریخ(21 خرداد 86 )...
دوشنبه 21 خرداد 1386     امروزدرتاریخ(21 خرداد 86 )

امروز بیست و یکم خرداد ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 25 جمادی الاول 1428قمری و 11ژوئن 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، به وقوع پیوسته از این قرارند:
****رواج سكه زرین « شعله جاویدان» به عنوان پول ملی ایرانیان
1781 سال پیش در چنین روزی در سال 226 میلادی ، اردشیر پاپكان بنیادگذار دودمان ساسانیان در امپراتوری پهناور ایران ، سكه زرین «شعله جاویدان» را پول ملی (سراسری) ایران اعلام داشت و به جریان گذارد.

وی این سكه را در سال 224 در «پارس» به عنوان واحد پول رایج در محل ضرب كرده بود. بر یك روی این سكه كه نمونه های آن در موزه ها موجود است نقش «شعله جاویدان» حك شده است كه در ظرفی روی ستونی قرار داده شده و زبانه می كشد. با این اقدام، اردشیر توجه ویژه خود را به آیین زرتشت كه بر رعایت اخلاقیات و درستی و مهربانی كردن تاكید داشته نشان داد و آن را با سیاست (حكومت) درهم آمیخت كه چهار قرن ادامه داشت.

***تاسیس بزرگترین کتابخانه دنیای باستان در جندی شاپور (خوزستان)
1157 سال پیش در چنین روزی در سال 250 میلادی كتابخانه جندی شاپور كه بزرگترین كتابخانه دنیای باستان به شمار آورده شده است ، آغاز به كار كرد.

دانشگاهی كه در همین محل و به همین نام دایر شده بود بزرگترین مركز آموزش و پژوهش پزشكی، فلسفه (حكمت) و ادبیات دنیای قدیم خوانده شده است. در این دانشگاه استادان ایرانی، هندی، یونانی و رومی تدریس می كردند. نخستین كتابخانه جهان مركب از آجرك نبشته (تابلت) در سال 630 پیش از میلاد توسط آشور بانیپال در شهر نینوا (بین النهرین) تاسیس شده بود.

دانشگاه جندی شاپور بود كه عددنویسی هندی (سانسكریت) را به دلیل آسان بودن بكارگیری، متداول كرد كه بعدا ایرانیان آن را در جهان اسلام رایج ساختند . این شیوه به تدریج به اروپا منتقل و جای عددنویسی لاتین را گرفت و چون اروپاییان آن را از اعراب مستقر در اسپانیا فرا گرفته بودند به نام «عربیك نومرال» بین المللی شده و همین است كه امروز در سراسر جهان متداول است و از چپ به راست نوشته می شود. در غرب، به مرور زمان شكل اعداد اندكی فرق كرده است.

برزویه دانشمند پزشكی عهد ساسانیان از دانش آموختگان دانشگاه جندی شاپور بود و در همانجا تدریس می كرد. گفته اند كه در آن دانشگاه در آن زمان حتی عمل پیوند اعضای بدن (دست و پا و انگشتان) انجام می گرفت.

***تجزیه نورخورشید و مشخص شدن چگونگی رنگ های قوس قزح
152 سال پیش درچنین روزی در سال 1855 میلادی ، نورخورشید با بكارگیری روش های علمی تجزیه شد و چگونگی رنگ های قوس قزح مشخص گردید . این عمل برای نخستین بار در تاریخ تحقیقات نوین فیزیكی انجام شد . تشكیل قوس قزح و ترتیب رنگ های آن به علت تفرق نور خورشید است كه توسط قطرات آب موجود در ابرها ایجاد می شود نظریه ارسطو درباره این پدیده طبیعی كهن ترین نظریه است كه بعدها مسلمانان نیز با آن آشنایی یافتند. ابوعلی سینا؛ ابن هیثم؛ و قطب الدین شیرازی با افزودن مطالبی بر نظریه ارسطو آن را به نحو قابل قبولی توجیه كرده اند و به عبارتی نظریه مزبور را تكمیل نمودند.

***عملیات فرمانده كل قوا، خمینی روح خدا
26 سال پیش درچنین روزی در سال 1360 شمسی ، عملیات فرمانده كل قوا، خمینی روح خدا ، در منطقه شرق كارون جنوب دارخوین آغازشد. در این عملیات كه با همكاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی انجام شد بیش از 3 كیلومتر از مواضع دشمن در منطقه به تصرف سپاه اسلام در آمد و خسارات قابل توجهی نیز بر دشمن بعثی وارد شد. این عملیات یک روز پس از عزل بنی صدر صورت گرفت .

***منبع تبىان
امروز:  چهار شنبه 7 خرداد 1399
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi