مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 

 دومین همایش بین المللی حورا انسیه

 کرسی علمی ترویجی

 جلسه هم اندیشی مسئولین پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران با حضور خانم دکتر متولیان معاون پژوهش مرکز و جمعی از مدیران کل پژوهشی مرکز مدیریت حوزه‌ های علمیه خواهران با اساتید و نخبگان پژوهشی و مسئولین مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 حضور مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در نمایشگاه دستاوردهای وقف

 طرح «تربیت محقق تفسیر» ویژه طلاب خواهر تهران برگزار شد

 تشییع پیکر مطهر ۲۵۰ شهیدگمنام در سراسر کشور

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 

خانه رويدادها امروزدرتاریخ(7 خرداد 86 )...
دوشنبه 7 خرداد 1386     امروزدرتاریخ(7 خرداد 86 )


امروزهفتم خرداد ماه 1386 هجري شمسي ، برابراست با 11 جمادی الاول 1428قمري و 28 می 2007 میلادی . رويدادهاي مهمي که در طول تاريخ ، درچنين روزي ، بوقوع پيوسته از اين قرارند:

پيشنهاد بركناري اردوان چهارم به سناي ايران

1926 سال پیش در چنین روزی در سال 81 میلادی ، به نوشته مورخان رومي، بركناري اردوان چهارم در جلسه مهستان (سناي ايران) از سوي تني چند از بزرگان كشور پيشنهاد شد.

بحث درباره اين پيشنهاد مدتها طول کشيد و بالاخره به راي گيري گذاشته شد و مهستان راي به بركناري اردوان چهارم از شاهي ايران داد.

در زمان اشكانيان انتخاب و بركناري شاه از اختيارات مهستان بود كه اردشير بنيادگذار دودمان ساساني اين قاعده را موقوف ساخت.

***

اعدام رجب پاشا ، توسط مراد چهارم
375 سال پیش در چنین روزی در سال 1632 میلادی ، مراد چهارم سلطان وقت عثماني در جريان پاكسازي سازمانهاي عمومي اين كشور«رجب پاشا» وزير اعظم خود را اعدام كرد و ظرف چند روز صدها مقام دولتي و كارمند را به جرم ارتشاء، سوء استفاده از مقام و منزلت، دزدي از اموال عمومي و... به چوبه دار سپرد.

از جمله اقدامات دیگری که مراد چهارم انجام داده است تخریب موزه خط و کتابت ( صاحب الامر) در قلب شهر تاریخی تبریز در سال 1045 ه.ق ، می باشد .

***


اعلام استقلال سرزمین ارمنستان

88 سال پیش در چنین روزی در سال 1919 میلادی ، ارمنستان ــ نخستين كشور مسيحي جهان، كشوري كه از عهد باستان همواره دوست باوفاي ايران بوده است اعلام استقلال كرد.

ردپای تاریخ ارامنه به قرن 6 قبل از میلاد می رسد. در حالت کلی ارمنستان میدان تاخت و تاز و درگیری های امپراتوری های مختلف و پلی برای بسیاری از فرهنگها و تمدنها بوده است. در 2700 سال گذشته ارمنستان توسط امپراتوری ایران ،اسکندر ، اپراتوری رومانی، بیزانس ، اعراب، سلجوقیان ، مغولها ، تاتارها ،امپراتوری عثمانی، سلسله صفویان در ایران و امپراتوری روسیه تحت سلطه بوده است.

ارمنيان با استفاده از فرصتي كه شكست نظامي عثماني در جريان جنگ جهاني اول و نيز از هم پاشيدگي امپراتوري روسيه برايشان فراهم ساخته بود در منطقه كوچكي از ارمنستان بزرگتر اعلام استقلال كردند. اما پس از اعلام استقلال ، بر سر مالکیت زمین با تمامی همسایگانش با جنگ روبرو شد.

در 1922 ارمنستان به بخشی از جمهوری ماوراء قفقاز شوروی و در 1936 به صورت جمهوری مجزایی در اتحاد جماهیر شوروی تبدیل گشت. پس از کودتای نا موفق کمونیستها در مسکو (سپتامبر 1991) ارمنستان ، تحت عنوان جمهوری ارمنستان ، اعلام استقلال کرد و در زمان انحلال شوروی (دسامبر 1991) از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شد.

امروزه جمهوری ارمنستان با 29800 کیلومتر مربع مساحت، در غرب آسیا و در قسمت جنوب غربی منطقه قفقاز و با کمی فاصله از سواحل جنوب شرقی دریای سیاه واقع شده و همچون کمربندی بین مرزهای جمهوری اسلامی ایران از یک سو و جمهوری آذربایجان و گرجستان از سوی دیگر گسترده شده است .

این کشور از نظر وسعت کوچکترین جمهوری اتحاد جماهیر شوروی محسوب می شد كه از جنوب با جمهوری اسلامی ایران و از جنوب غربی با جمهوری خود مختار نخجوان، غرب با ترکیه و از شمال با گرجستان و شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد.

پایتخت ارمنستان شهر ایروان است که بیش از یک سوم کل جمعیت کشور را تشکیل می دهد. امروزه شمار ارمنی زبانان جهان پیرامون 5 تا 6 ملیون است. جمعیت خود جمهوری ارمنستان دو و نیم ملیون است یعنی کمتر از نیمی از ارمنیان بیرون از میهن خود بسر می‌برند.

***

استقلال آذر بایجان
89 سال پیش در چنین روزی در سال 1918 میلادی ، تاتار ها استقلال آذربایجان را از روسیه اعلام کردند . همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی در این کشور گرامی داشته می شود .

منطقه ای که امروز جمهوری آذربایجان نامیده می‌شود در گذشته به نام آلبانیای قفقاز یا آران و شیروان نامیده می‌شد. و اصولا آن سوی رود ارس تا سال 1918 هیچ گاه نام آذربایجان نمی‌داشت این منطقه پس از جنگهای ایران روس و طی معاهده ترکمنچای به همراه دیگر شهرهای قفقاز جنوبی از خاک ایران جدا گردید و به روسیه تزاری ملحق شد و پس از آن اتحاد جماهیر شوروی میراث دار این تغییرات گردید. در سال 1918 حزب مساوات با تحریک ترکان عثمانی و بر اساس عقاید پان‌ترکیسم دولتی تشکیل داد و نام آن را جمهوری مستقل آذربایجان نامید در سال 1920 این حکومت به وسیله بلشوویکها سرنگون گردید.

جمهوری آذربایجان در روز 30 اوت 1991 در خلال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اعلام استقلال نمود. پایتخت این کشور باکو است. جمهوری آذربایجان در منطقه جغرافیایی قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در جوار دریای خزر قرار گرفته است. جمهوری آذربایجان از سال 2001 به عضویت شورای اروپا در آمده است.

اکثریت جمعیت جمهوری آذربایجان مسلمان شیعه هستند .

***


منابع :تبىان
امروز:  چهار شنبه 13 مهر 1401
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi