مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 

 دومین همایش بین المللی حورا انسیه

 کرسی علمی ترویجی

 جلسه هم اندیشی مسئولین پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران با حضور خانم دکتر متولیان معاون پژوهش مرکز و جمعی از مدیران کل پژوهشی مرکز مدیریت حوزه‌ های علمیه خواهران با اساتید و نخبگان پژوهشی و مسئولین مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 حضور مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در نمایشگاه دستاوردهای وقف

 طرح «تربیت محقق تفسیر» ویژه طلاب خواهر تهران برگزار شد

 تشییع پیکر مطهر ۲۵۰ شهیدگمنام در سراسر کشور

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره09906902707 تماس حاصل نمایید

 

خانه رويدادها 4 خرداد 86 )...
جمعه 4 خرداد 1386     4 خرداد 86 )

امروزدرتاريخ(4 خرداد 86 )
امروز چهارم خرداد ماه 1386 هجري شمسي ، برابراست با 8 جمادي الاول 1428قمري و 25 مي 2007 ميلادي . رويدادهاي مهمي که در طول تاريخ ، درچنين روزي ، بوقوع پيوسته از اين قرارند:
تعهد تهران مبني بر تامين هزينه هاي ريالي اشغالگران
65 سال پيش در چنين روزي در سال 1321 شمسي ، و در بحبوحه جنگ جهاني دوم ، در حالي که نيروهاي روس و انگليس ، شمال و جنوب ايران را تحت اشغال خود درآورده بودند ، دولت وقت ايران متعهد شد كه هزينه هاي ريالي متفقين ( اشغالگران ) در ايران را تامين كند و در ازاء هر 13 تومان ( 130 قران ) بعدا يك پوند انگليسي دريافت دارد. دولت ايران با چاپ اسكناس اين هزينه ها را تامين كرد كه باعث تورم پول در كشور شد و قيمتها را تا چند برابر بالا برد.

پس از شروع جنگ جهاني دوم که در 1 سپتامبر 1939 آغاز شده بود، ايران بي‌طرفي خود را اعلام کرد، اما به دليل گستردگي مرز ايران با اتحاد جماهير شوروي و درگيري با آلمان اين بي‌طرفي ناپايدار بود. ارتش متفقين به بهانه حضور جاسوسان آلماني در ايران به اشغال کشور مبادرت ورزيد. در روز 3 شهريور 1320 نيروهاي شوروي از شمال و نيروهاي بريتانيا از جنوب به ايران حمله کردند و شهرهاي سر راه را اشغال کردند و به سمت تهران آمدند. ارتش ايران به سرعت متلاشي شد و رضاشاه ناچار به استعفا شد.

***

چرچيل خواهان حمله نظامي به آبادان شد

56 سال پيش در چنين روزي در سال 1330 شمسي ، در آستانه اجراي قانون ملي شدن نفت و خلع يد از شركت نفت انگلستان كه دولت اين كشور سهامدار عمده آن بود، اين دولت برضد ايران به ديوان داوري لاهه شكايت كرد .

به دنبال آن ، دفتر اين ديوان دولت وقت ايران را از مفاد اين شكايت آگاه ساخت و اطلاع داد كه دولت انگلستان به استناد ماده 22 قرارداد 1933 ايران و انگلستان رسيدگي به اختلافات موجود في مابين دو كشور را به اين ديوان احاله كرده تا داوري كند. طبق ماده 22 ، دو دولت موافقت كرده بودند كه اگر اختلافي روي دهد ، براي حل آن به « داور » مراجعه كنند و نظر داور را بپذيرند.

در همين روز وينستون چرچيل كه هنوز نخست وزير نشده بود از دولت حزب كارگر انگلستان انتقاد كرد و اين دولت را متهم ساخت كه در برابر دكتر مصدق كوتاه آمده است و علنا از حمله نظامي براي تصرف آبادان جانبداري كرد. در واكنش به اظهارات چرچيل كه بعدا نخست وزير انگلستان شد تا با دولت دكتر مصدق مقابله كند، مسكو و واشنگتن واكنش نشان دادند. دولت آمريكا با هرگونه عمليات نظامي انگلستان بر ضد ايران مخالفت كرد و آن را به مصلحت غرب ندانست و دولت مسكو با اشاره به قرارداد سال 1921 ايران و روسيه تهديد كرد كه اگر پاي سرباز انگليسي به ايران برسد براي دفاع از ايران نيرو به اين كشور خواهد فرستاد. در اين ميان روزنامه هاي تهران كه ماده 22 قرارداد 1933 را براي اطلاع مخاطبان خود چاپ كرده بودند دولت وقت ايران كه اين قرار داد را امضاء كرده بود را ، دست نشانده انگلستان و خائن به ملت ايران خوانده بودند.

***

اعلام تشکيل شوراي همکاري
26 سال پيش در چنين روزي در سال 1981 ميلادي براي نخستين بار شوراي همکاري خليج فارس توسط پادشاه عربستان اعلام موجوديت کرد . شوراي همکاري خليج فارس با هدف اتحاد شش کشورعربي حوزه خليج فارس ، کويت ، بحرين ، عربستان ، قطر ، عمان و امارات متحده عربي تشکيل شد .

***

جشن خردادگان
جشن ها، يادگارهاي درخشان پدران و مادران بيداردل ما هستند که در گذر تاريخ بسياري از آنها به دليل ويژگيهاي زمان و تعصبات بسيار از بين رفته و هم اکنون از آنها نمونه هايي بسيار اندک در ميان ايرانيان به چشم مي خورد. با اين حال اين نمونه هاي اندک، نشانه هايي بس بزرگند از انديشه بلند و طبع ظريف ايراني که خداوند به اين قوم ارزاني داشته است .

جشن هاي ايران باستان سه دسته اند :

1)جشن هاي ماهيانه 2) جشن هاي ساليانه 3) جشن هاي متفرقه

جشن خردادگان يکي از جشن هاي ماهيانه اي است که در روز چهارم خرداد ماه برگزار مي شود. از چگونگي برگزاري اين جشن در دوران باستان آگاهي دقيقي در دست نيست؛ اما چون خرداد به معناي رسايي و تندرستي است و در جهان مادي نگهبان آب است مي توان پنداشت که نياکان ما در اين روز به کنار چشمه ها ، رودها و يا درياها رفته و به پرستش اهورامزدا مي پرداخته اند .

واژه اوستايي خرداد، هئوروتات است که در زبان سانسکريت در ودا بصورت سئوروتات آمده و به معني رسايي و تندرستي است . اهورامزدا از سرچشمه بخشايندگي خويش اين فروزه را به واسطه امشاسپند هئوروتات به آفريدگان خود بخشيده تا هر پديده اي رسا گردد و رسايي و تندرستي نه تنها ويژه اين جهان است ، بلکه رسايي مينوي و تندرستي روح و روان ، هدف والاي جهانيان است .

منابع:تبىان :مهر

امروز:  چهار شنبه 13 مهر 1401
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi