مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
  برگزاری کارگروه تخصصی پژوهشی تصویب موضوعات پایان نامه های سطح ۳ در گرایش تفسیر و علوم قرآن

 برگزاری اردوی زیارتی مشهد مقدس ویژه طلاب مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

 حضور اساتید و طلاب مجتمع کوثر در راهپیمایی روز 4 آذر ماه

 برگزاری برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی در مجتمع کوثر

 برگزاری مسابقه سیر مطالعاتی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در مجتمع کوثر

 برگزاری نمایشگاه کتاب به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 در حمایت از سپاه پاسداران: تجمع بزرگ حوزویان در مدرسه فیضیه

 رابطه رونق تولید و معیشت مردم

 

 Image result for ‫وفات حضرت معصومه‬‎

خانه اخبار دفاع پایان نامه طلبه سطح سه مجتمع کوثر با موضوع«ت...
یکشنبه 7 شهريور 1395     دفاع پایان نامه طلبه سطح سه مجتمع کوثر با موضوع«تأثیر دو عنصر زمان و مکان در علل فسخ نکاح از دیدگاه فقه امامیه و حقوق موضوعه »

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از  طلاب سطح ۳ در رشته فقه و اصول  برگزار شد.

صیادی معاون پژوهش کوثر گفت:پایان نامه  خانم منصوره میرطلایی از طلاب سطح ۳ با موضوع «تأثیر دو عنصر زمان و مکان در علل فسخ نکاح از دیدگاه فقه امامیه و حقوق موضوعه » با راهنمایی حجت‌الاسلام لطف الله اشراقی و استاد مشاور حجت‌الاسلام محمد قهرمان نژاد و با داوری حجت‌الاسلام محمدرضا رضانیامعلم موفق به کسب نمره ۱۹گردید.

وی تصریح کرد:در این جلسه که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار گردید، استاد راهنما  در قم و استاد داور، مشاور و طلبه درتهران به بحث پرداختند.

ایشان در توضیح عنوان این پایان نامه به چکیده آن اشاره کرده و گفت: بی تردید اسلام به‌عنوان آخرین و کامل ترین دین، بهترین قوانین را برای زندگی بشر در متن خود دارا می باشد و نیز برای همیشه پاسخ گوی تمام نیازهای انسان در ارتباط او با پروردگار متعال و در ارتباط با خودش و در ارتباط با انسان‌های دیگر می باشد؛ و همچنین در متن دین اسلام توجه لازم به تحولات و تغییرات شرایط زمانی و مکانی مبذول داشته شده و لذا یک دسته قوانین اصلی را به‌عنوان قوانین ثابت و لایتغیر وضع نموده و یک دسته دیگر را به‌عنوان قوانین فرعی و وابسته به قوانین اصلی متغیر قرار داده است که بیشتر این قوانین متغیر در مورد ارتباطات انسان ها با یکدیگر و تعهدات و معاملات بین آن ها می باشد. در این میان قرارداد عقد نکاح از اهمیت خاصی برخوردار است.

صیادی در ادامه افزود: در عقد نکاح عواملی به‌عنوان موجبات فسخ شناخته شده اند که در روایات به تک تک آن ها اشاره شده است. حال در این رابطه سؤالاتی رخ می نماید از قبیل اینکه آیا با گذشت زمان و تغییر شرایط می توان بیماری های جدید را که غیر منصوصه هستند به موارد منصوصه ملحق ساخت یا نه؟ و آیا بعضی از بیماری هایی که در روایات به‌عنوان موجبات فسخ شمرده شده¬اند در حالی که با گذشت زمان و پیشرفت علم پزشکی امروزه به راحتی قابل درمان می باشند را می توان از مورد نص خارج ساخته و قائل شویم به اینکه این بیماری ها امروزه نباید از موجبات فسخ به شمار آیند یعنی آیا در واقع می توان از طریق قیاسات قطعیه با یافتن مناط قطعیه حکم، دایره موضوع حکم در روایات مربوط به فسخ نکاح را از یک جهت تخصیص زده و از جهت دیگر تعمیم داده تا بتوان بعضی بیماری های سابق را مثل برص و قرن از دایره موضوع خارج ساخته و بعضی بیماری های نوظهور مثل هپاتیت و ایدز و انواع سرطان ها را در موضوع حکم داخل نمود و از این طریق حکم کرد که آن بیماری های سابق امروزه دیگر سبب فسخ نبوده و این بیماری های امروزی موجبات فسخ نکاح اند یا نه؟

وی، در پایان واژه های کلیدی این تحقیق را عقد، نکاح، طلاق،فسخ، زمان و مکان، مناط حکم بر شمرد.

 گفتنی است، این جلسه ۷ شهریور ماه جاری در مدیریت استان تهران برگزار شد.


یکشنبه 7 شهريور 1395 - 16:25:18

ارسال نظر


آرشیو : 1  


امروز:  یکشنبه 17 آذر 1398
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi